Kúpanie novorodenca
Kúpanie novorodenca
Barbara B.
3 minúty čítania

  • Kúpanie novorodenca je pre neho veľmi príjemné, pretože mu pripomína prostredie mamičkinho bruška. 
  • Ako správne kúpať novorodenca? 
  • Koľkokrát za týždeň a pri akej teplote?

Do obľúbených

Kúpanie novorodenca

Barbara B.
3 minúty čítania

  • Kúpanie novorodenca je pre neho veľmi príjemné, pretože mu pripomína prostredie mamičkinho bruška. 
  • Ako správne kúpať novorodenca? 
  • Koľkokrát za týždeň a pri akej teplote?

Do obľúbených

Kúpanie novorodenca ako upokojujúci rituál

Teplé prostredie, voda a masírovanie bäbatko krásne upokojí. Preto sa snažte, aby ste svoje bábätko kúpali vždy v rovnakom čase a potom nasledovalo kŕmenie a uloženie do postieľky (samozrejme, nikde nie je napísané, že je nutné kúpať večer, ale večerný kúpeľ bábätko krásne upokojí a pripraví na spánok). Nezabúdajte, že je to pre vás takisto čas, kedy sa môžete s bábätkom rozprávať, spoznávať a maznať.

Ako správne postupovať pri kúpaní?

Vždy pri prebaľovaní skontrolujte záhyby za ušnicami, na krčku, končatinách, v podpazuší, podkolení, slabinách, zadočku a genitáliách. Pre obe pohlavia platí, že sa pri kúpeli vždy postupuje od hlavičky k zadočku.

  • U chlapčekov (do 3 rokov) ponechajte predkožku v prirodzenej polohe, nepreťahujte ju! Je to úplne prirodzený a fyziologický stav. Umývajte len okolie penisu a miešku. Predkožku ošetrujte len pri začervenaní špičky penisu, eventuálne pri poruchách močenia. Pri umývaní postupujte spredu dozadu.

  • Dievčatká umývame ťahom smerom ku konečníku, teda spredu dozadu, nie opačne, aby sme nič nezaniesli do pošvy. Okraje pyskov rozhrňte a umyte - v týchto miestach sa totiž tvorí maz, ktorý zmiešaný s močom a stolicou býva príčinou zaparenia či zápalu genitálií. Vhodné je používať tampón navlhčený olejom - a vždy postupujte veľmi jemne.

Masáž po kúpeli

Po kúpeli bábätko jemne osušte, položte na suchý uterák alebo osušku, ošetrite pokožku vhodným prípravkom. Bábätko tiež môžete namasírovať olejčekom vhodným pre dojčatá - dojčenská masáž je príjemnou bodkou za kúpeľovým rituálom. Uši a nos nevytierajte, zbytočne by ste dráždili nosovú sliznicu a zvukovod.

Ak je v očkách hnis, potom je na mieste použiť antiseptické očné kvapky - vždy ale radšej vyhľadajte lekára, ktorý doporučí postup liečby a ošetrenie.

Koľkokrát a pri akej teplote kúpať novorodenca?

Novonarodené bábätko  kúpte v teplej miestnosti (asi 25 °C) a vo vode teplej približne 35-37 °C.  Stačí ho kúpať  2-3x týždenne  a rozhodne len veľmi krátko, do 6 mesiacov  maximálne 5-10 minút.

Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
Přidejte s k nám!

Pozor na dlhé kúpanie a kozmetiku

Dlhé kúpanie nie je vhodné v žiadnom veku, pretože poškodzuje kožu (maceruje ju). Nie je vhodné používanie príliš veľa kozmetických výrobkov, najmä u novorodencov a malých dojčiat. V prvých mesiacoch nepoužívajte na umývanie vláskov detské šampóny.

Do 1 roka nepoužívajte radšej žiadne mydlo ani penové prípravky do kúpeľa. 

Kúpanie vo vaničke

Z bezpečnostných dôvodov (ale aj hygienických) je lepšie bábätko kúpať v malej vaničke, do ktorej ho môžete položiť na kúpacie ležadlo, čím budete mať obe ruky voľné. Pozor na to, že bábätko nevie držať samo hlavičku v správnej polohe a preto je nutné mu ju počas prenášania a kúpania podopierať. Na umývanie bábätka používajte dve hubky alebo handričky - jednu na tvár, druhú na zvyšok tela.

Mohlo by vás zaujímať: Psychomotorický vývoj dieťaťa (0 - 2 mesiace).
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Nový e-shop - CHCEM ZĽAVU