Riziko vzniku alergie vášho dieťaťa môžete ovplyvniť

  • Trpíte vy alebo partner/ka alergiou? Potom je riziko vzniku alergie u dieťaťa významne vyššie.
  • Aké ďalšie faktory zohrávajú úlohu pri rozvoji alergie?
  • Ako môžete prispieť k zníženiu rizika alergie u svojho potomka?
Viac podrobností nájdete v článku nižšie.

Vedeli ste, že pokiaľ sú obaja rodičia alergici, je riziko, že sa u ich dieťaťa prejaví alergia 50 - 90 %?

Alergia je chybná reakcia imunitného systému, kedy organizmus považuje neškodnú látku, obvykle bielkovinovej povahy (antigén), za rizikovú a spustí obrannú imunitnú reakciu, ako keby sa jednalo o látku potenciálne nebezpečnú.

Výskyt alergických ochorení sa rok od roku zvyšuje a prispievajú k nemu rôzne faktory – najväčší vplyv majú dedičné vlohy. Významnú úlohu v rozvoji alergie môžu hrať tiež ďalšie faktory ako:

  • nemožnosť dojčenia   
  • pôrod cisárskym rezom
  • skorá liečba antibiotikami (u detí v dojčenskom veku alebo matky v posledných 3 mesiacoch tehotenstva)
  • vystavenie dieťaťa tabakovému dymu

Ako môžete prispieť k zníženiu rizika vzniku alergie u detí?

Najlepší spôsob ochrany proti vzniku alergického ochorenia je dojčenie. Odborníci odporúčajú úplné dojčenie do 6. mesiaca veku bábätka.

Dojčenie a prevencia alergia

Ideálnou stravou je pre dojčatá materské mlieko. Obsahuje všetky dôležité živiny, ktoré malý človiečik potrebuje k zdravému rastu a vývoju. Úplným dojčením v prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa prispejete k zníženiu pravdepodobnosti vzniku ekzému aj alergie na bielkovinu kravského mlieka.

VIETE, ŽE...

kvalitu mlieka ovplyvní dojčiaca maminka tým, čo sama konzumuje. V zmysle pestrej vyváženej stravy, nie vylúčením alergénov. Pozrite sa, ako má vyzerať strava dojčiacej mamičky.

Pre dojčiacu mamičku je základom vyvážený jedálniček s dostatkom kvalitných bielkovín. Dojčiaca mamička by mala zo svojej stravy vyraďovať len tie potraviny, na ktoré je sama alergická. Pokiaľ sa u bábätka objavili nejaké problémy, je vhodná porada s pediatrom, ktorý môže prípadne odporučiť vyradenie niektorých potravín zo stravy dojčiacej ženy.

Znižovanie rizika alergie nemliečne príkrmy 

Prevenciou je tiež zavádzanie rôznych typov nemliečnych príkrmov vo vhodnom období – podľa prospievania a psychomotorického rozvoja dieťaťa a odporúčania pediatra. U dojčených detí je to obvykle od ukončeného 6. mesiaca (za pokračujúceho dojčenia), u nedojčených detí to môže byť už od uk. 4. mesiaca veku dieťaťa. Odsúvanie zavádzania potravín s vyšším potenciálom vyvolať alergickú reakciu naopak žiadny prospech neprinieslo – preto sa dnes odporúča včasne zaradiť do jedálnička (vo vhodnej forme a úprave) napríklad aj ryby, niektoré druhy exotického ovocia alebo vaječný bielok.

Pokiaľ by sa u dieťaťa objavili nejaké príznaky alergie, je nutná konzultácia s pediatrom. V prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka potom dojčiaca mamička dodržiava bezmliečnu diétu, pre nedojčené deti môže pediater predpísať špeciálne mlieka s vysoko naštiepenou bielkovinou (extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou).

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x