Ako zvládnuť bežný život s dieťaťom s potravinovou alergiou

Vášmu dieťaťu bola diagnostikovaná alergia. Pre rodičov znamená taká správa začiatok špeciálnej celoživotnej starostlivosti, ktorá vyžaduje premýšľanie a plánovanie.

Unrecognizable young mother travelling with baby boy by train. Railway journey of a beautiful woman and her son.

Určite dieťa neizolujte

Ak má vaše bábätko potravinovú alergiu, nápad vziať si ho so sebou na návštevu alebo na nejakú oslavu sa môže javiť viac či menej nevhodný. Na druhú stranu nie je dôvod zbytočne ho izolovať alebo mu brániť v primeranom spoločenskom styku. Stačí sa len uistiť, že  prostredie, kde sa pripravuje alebo pripravovalo jedlo, je bez alergénov – čo je možné ľahko zistiť, ak sa napríklad ponúknete, ako pomocná sila do kuchyne.

Reakcie zo strany okolia

Nie je vylúčené, že sa v súvislosti s alergiou stretnete so zavrhnutiahodnou reakciou zo strany okolia , najmä ak má vaše dieťa, napríklad, viditeľné kožné prejavy.  Môže byť dokonca preventívne vylúčené z niektorých spoločenských aktivít. Ako aj v mnohých iných prípadoch, tiež pomôže zvýšenie povedomia o tejto problematike väčšieho porozumenia teda dosiahnete predovšetkým otvoreným dialógom. Môže sa dokonca stať, že toto spočiatku odmietavé okolie objaví u svojich vlastných detí niektoré z príznakov alergickej reakcie, nebojte sa teda o svojom probléme hovoriť a zdieľať poznatky s inými.

Ako zvládnuť dovolenky a prázdniny?

V súvislosti s alergiou ohrozenie môžu predstavovať určité ohrozenie aj prázdniny či dovolenky. Celému radu problémov sa však môžete pomerne ľahko vyhnúť plánovaním jednotlivých krokov dopredu. Ak už cestujete do zahraničia alebo zostávate doma, je potrebné sa predovšetkým zamyslieť nad ubytovaním, dopravou a stravovaním.

Tipy na bezproblémovu dovolenku

Rovnako si včas zistite, kde je najbližšia nemocnica či zdravotné stredisko, a ako sa tam v prípade potreby najlepšie dostanete.  

Ak vaše dieťa trpí niekoľkými potravinovými alergiami, vhodným riešením je zabezpečenie vlastného stravovania.

V prípade, že sa chystáte vycestovať do zahraničia a neovládate jazyk danej krajiny, pripravte si kľúčové frázy či kartičky s ucelenou terminológiou, ktorú môžete potrebovať túto prípravu oceníte predovšetkým pri komunikácii v reštauračných a zdravotníckych zariadeniach.

Život s alergickým dieťaťom nie je jednoduchý, včasná a správna diagnóza však znamená polovičný úspech. Akonáhle viete, v čom spočíva problém, môžete sa ľahšie sústrediť na jeho riešenie, tj. v tomto prípade starostlivo sledovať, čo vaše dieťa je, a vyhýbať sa tak zhoršeniu alergických príznakov.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x