Prvé prehliadky novorodenca v pôrodnici

Počas prvých dní života prejde novorodenec sériou prehliadok v pôrodnici, pri ktorých sa zisťuje jeho zdravotný stav a to, či sa správne vyvíja.

Beautiful young mom is holding her cute baby while doctor is listening to baby's lungs

Prehliadky v pôrodnici

1. Novorodenecký screening

Novorodenecký skríning začína okamžite po narodení - v 1., 5. a 10. minúte po narodení dieťaťa lekár vykoná kontrolu prvých reakcií pomocou tzv. "Apgar skóre".

Hodnotí sa:

  • svalové napätie (Activity),

  • srdcová aktivita (Pulse),

  • reakcia na podráždenie (Grimace),

  • farba pokožky (Appearance),

  • dýchanie (Respiration).

Stupnica hodnotenia u jednotlivých parametrov je od 0 do 2 bodov. Súčet všetkých parametrov je potom 0 - 10 bodov. Výška Apgar skóre ukazuje životaschopnosť bábätka a upozorňuje na nutnosť lekárskeho zásahu. Nie je však žiadny dôvod na obavy - väčšina detí má výsledok 7 a viac, čo sa považuje za dobrý zdravotný stav.

2. Prehliadky počas prvých dní po narodení

V prvých dňoch po narodení prejde vaše dieťa kontrolou celkového zdravotného stavu, ktorá zahŕňa:

  • súhrnnú telesnú prehliadku "od hlavy po päty",

  • vyšetrenie očí pre zistenie vrodeného šedého zákalu,

  • vyšetrenie bedier detským ortopédom a ďalšie prehliadky.

  • počas pobytu v pôrodnici sa tiež vaše bábätko váži, aby sa mohlo neskôr sledovať, či nestráca príliš na váhe. Určitý úbytok na váhe verzus pôrodná váha je však bežný - aj kvôli odchodu prvej stolice a moču.

3. Prehliadka pred odchodom z nemocnice

Pred odchodom z pôrodnice sa vykonáva u všetkých novorodencov novorodenecký skríning. Jedná sa o krvnú skúšku pomocou vpichu do pätičky dieťaťa. Hoci si žiadny rodič nepraje, aby jeho dieťa trpelo, tu sa jedná iba o chvíľku nepohodlia, ktoré je nevyhnutné pre zistenie vzácnejších vrodených či dedičných ochorení, ktoré by vaše dieťa mohlo mať. U väčšiny detí sú testy v poriadku, ale u malého počtu prípadov s pozitívnymi výsledkami umožní včasná identifikácia a liečba rýchle zlepšenie zdravia dieťaťa.

4. Test sluchu

Vášmu bábätku môže byť v niektorých pôrodniciach tiež vykonaný test sluchu (tzv. meranie otoakustických emisií), aby mohli byť včas zistené poruchy počutia a poskytnutá včasná liečba.

Tento test sa vykonáva predtým, než si bábätko odnesiete z pôrodnice. Je rýchly a jednoduchý, môže sa vykonávať aj počas spánku vášho bábätka a výsledky sú k dispozícii ihneď. Vyšetrenie sa robí špeciálnym aparátom zakončeným drobnou sondičkou, ktorá sa vloží na okraj zvukovodu. Sonda produkuje krátke opakujúce sa zvuky do vyšetrovaného ucha a zároveň sníma veľmi citlivým mikrofónom zvukové emisie.

5. Preventívne prehliadky detí

Po príchode z pôrodnice domov kontaktujú rodičia pediatra a dohovoria sa na 1. návšteve. Preventívne prehliadky v poradniach sú dané zdravotným poriadkom a aktuálnym očkovacím kalendárom (ktorý môže podliehať zmenám). Váš lekár vás bude pravidelne pozývať na očkovanie aj poradňu.

Mohlo by vás tiež zaujímať: 10 tipov ako správne začať s dojčením

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x