Odgrgnutie novorodenca - viete aké sú správne polohy?

  • Správne odgrgnutie po jedle uvoľní vzduch, ktoré bábätko prehltne spolu s mliekom alebo jedlom. 
  • Je teda dôležité pre trávenie a predchádza takisto tráviacim ťažkostiam.

Ako na odgrgnutie?

Po každom dojčení alebo kŕmení necháme dieťatko v polohe pre odgrgnutie približne 10 až 20 minút. Po odgrgnutí sa bábätko trošku pogrcká, preto na to buďte pripravení. 

Keď si bábätko do desiatich minút neodgrgne, s najväčšou pravdepodobnosťou pri jedení prehltlo málo vzduchu a v brušku ho nič netlačí. Pokiaľ bude dieťatko za chvíľu znova nekľudné, môžete skúsiť polohu na odgrgnutie alebo mu dať znova napiť. 

Polohy vhodné na odgrgnutie po dojčení

  • Poloha cez rameno, keď dieťa spočíva svojím trupom na našej hrudi. Rukou ho pridržujeme pod zadočkom, ale svojou váhou spočíva na našej hrudi, tak aby sa mu nezalamovalo bruško. 

  • Aby sme videli dieťatku do tváre, môžeme si ho položiť pred seba opreté chrbtom o naše pokrčené predlaktia. Palcami oboch rúk ho pridržujeme pod ramienkami a zvyšnými prstami mu podoprieme hlavičku. 

  • Na odgrgnutie je vhodná aj relaxačná, úľavová poloha. Dieťa leží bruškom na predlaktí našej ruky, ktorou ho držíme za stehienko, chrbát je opretý o naše telo a hlava je voľne v našom lakťovom ohybe. Úľavová poloha pomôže zbaviť dieťatko bolestí bruška pri nadúvaní a kolike. Z tejto polohy si dieťa ľahko môžeme oprieť o rameno, pridržať na hrudi vo zvislej polohe alebo nakloniť na kolenách. 

  • Poloha na kolenách cez koleno. Hlavičku podoprieme pod bradou. 

  • Niekoľkomesačné dojča si môžeme pri odgrgnutí posadiť do lona a pridržať mu chrbát alebo je možné dieťa pridržať na kolenách tvárou dolu. 


Mohlo by vás tiež zaujímať: Zaparený zadoček u novorodencov a dojčiat

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x