-
Prvé priloženie k prsníku by sa malo odohrať už do tridsiatich minút po pôrode, najneskôr však do dvoch hodín.
-
Prvý deň prikladáme dieťa k prsníku pravidelne, približne po troch hodinách, ak samo nechce častejšie.
-
Prikladáme ho spočiatku k obom prsníkom, ešte nie je rozdiel medzi tzv. predným a zadným mliekom; to platí po celé dva až tri týždne po narodení dieťaťa. (Po tejto dobe sa pri dojčení uvoľňuje najprv predné, sladšie mlieko, ktoré je nasledované mliekom zadným, tučnejším. Až vtedy sa zvyčajne odporúča dojčiť už len z jedného prsníka, aby dieťa vypilo i dostatok spomínaného zadného mlieka.)
-
Dĺžku dojčenia neobmedzujeme zo žiadnych dôvodov, dieťa môže byť pri prsníku aj cez pol hodiny.
-
Nevadí, že sa intervaly medzi pitím stanú nepravidelnými (pol hodiny, ale aj tri až štyri hodiny, zvyčajne však nie dlhšie ako šesť hodín).
-
S dojčením sa väčšinou začína v polohe ležmo, neskôr posediačky.
-
Rešpektujeme zvláštnosti tvaru prsníkov a tváre dieťaťa úpravou polohy pri dojčení (ťažkosti spôsobujú malá brada dieťaťa, príliš veľký prsník alebo bradavka a tiež vpadnuté bradavky).
-
Dôležité je, aby poloha pri dojčení bola pre matku pohodlná. Každá vynútená poloha sprevádzaná nepohodlím matky má za následok zhoršené uvoľňovanie mlieka z prsníka.
-
Netlačíme dieťaťu hlavu k prsníku násilím, pretože by to uňho vyvolalo obrannú reakciu. Dotýkame sa iba jemne jeho hlavy pod spojnicou uší.
-
Dieťa správne priložené k prsníku sa dotýka matky svojím bruškom v celom rozsahu. Jeho brada, tvár aj nos sú v kontakte s prsníkom. Sanie dieťaťa nepôsobí matke bolesť.
Viac informácií o dojčení si môžete prečítať v našich článkoch:
Ako často mám dojčiť novorodenca
Problémy, ktoré vás ako mamičku môžu stretnúť pri dojčení:Problémy pri dojčení I.
Tráviace ťažkosti bábätka počas dojčenia: Problémy pri dojčení II.