Odstriekavanie a skladovanie materského mlieka

Odstriekavanie mlieka poskytuje mamičkám výhody, napr. výraznú flexibilitu. Aké sú základné metódy odstriekavania a ako skladovať takéto mlieko?

Manual breast pump group objects and mother feeding at background, mothers breast milk is the most healthy food for newborn baby

Ak nemôžete byť s dieťaťom v okamihu dojčenia, odstriekavanie materského mlieka mu aj v prípade vašej neprítomnosti bude poskytovať všetky výhody dojčenia. Vďaka nemu sa tiež do starostlivosti o dojča môže zapojiť váš partner alebo iný člen rodiny. Možno bude chvíľku trvať, než vám odstriekavanie pôjde je dôležité neponáhľať a zostať uvoľnená. 

3 hlavné spôsoby odstriekavania

Nech už zvolíte akúkoľvek metódu, je dôležité, aby ste mali čisté ruky a aby všetky fľaše, nádobky a časti odsávačky boli umyté a sterilizované. Pred odstriekavaním je dobré prsia premasírovať, aby ste podporila uvoľnenie mlieka. Pôjde vám to tiež ľahšie v prítomnosti vášho dieťaťa, alebo ak naň budete myslieť.

1) Ručné odstriekavanie

Položte ukazovák pod prsník v blízkosti okraja dvorca a palec nad bradavku (vytvorte tvar C). Oboma prstami jemne stlačte smerom dozadu a potom bez uvoľnenia stlačenia posunutím prstov smerom od tela vytláčajte mlieko von. Stisk uvoľnite a opakujte. K odstriekavaniu budete potrebovať vhodnú, vysterilizovanú nádobku so širokým hrdlom na zachytenie mlieka.

2) Ručné odsávačky

Tieto odsávačky sú vybavené prsným nástavcom lievikovitého tvaru, ktorý umiestnite cez bradavku aj dvorec a pracujú na princípe piesta alebo páčky. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa odporúča prsník pred odsávaním pomasírovať a starostlivo sa riadiť inštrukciami, ktoré sa ku každej odsávačke dodávajú. 

3) Elektrické odsávačky

Tieto odsávačky sú rýchle a používajú sa jednoducho a hodia sa spravidla v prípadoch, kedy potrebujete odstriekavať materské mlieko častejšie (viac ako 3x denne) alebo po dlhší čas (viac ako týždeň) - napríklad ak je vaše dieťa v nemocnici. S ich pomocou je možné odsávať materské mlieko trikrát až osemkrát denne a môžete odsávať mlieko aj z oboch prsníkov zároveň. Vždy sa starostlivo riaďte inštrukciami výrobcu.

Skladovanie odstriekaného materského mlieka

  • Odstriekané materské mlieko musí byť uložené v sterilizovanej nádobe - vyhovuje napríklad dojčenská fľaša alebo iná nádoba, ktorú je možno vyvariť aj s viečkom. Mlieko môžete skladovať aj v špeciálnych úložných nádobkách, vreckách alebo fľaštičkách určených osobitne na tento účel.

  • V chladničke mlieko vydrží uložené 24 hodín pri teplote 4 °C.

  • Pri zmrazení pri teplote -18 °C vydrží až 3 mesiace - nezabudnite na nádobu umiestniť nálepku s dátumom odstriekania a množstvom mlieka.

  • Zmrazené mlieko rozmrazujte pomaly, najlepšie v chladničke alebo vo vodnom kúpeli. Pred podaním ho ohrejte na telesnú teplotu a spotrebujte do 24 hodín. Nikdy k ohrievaniu či rozmrazeniu materského mlieka nepoužívajte mikrovlnnú rúru.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Strava pri dojčení

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x