Očistky čiže popôrodné krvácanie

  • Po pôrode placenty sa vždy objavuje krvácanie a neskôr špinenie. 
  • Tento proces čistenia maternice sa nazýva očistky (lochií) a trvá zvyčajne šesť týždňov.

Po pôrode placenty zostáva v dutine maternice v mieste, kde bola placenta uložená, veľká poranená plocha. Tu sa skoro po pôrode začne tvoriť ochranná vrstva bielych krviniek, ktoré majú zabrániť vniknutiu infekcie do organizmu ženy. Zároveň sa odlučujú zvyšky sliznice vystielajúce dutiny maternice. Tieto hojivé procesy sa navonok prejavujú odchodom očistkov (lochií) . Celé toto obdobie trvá šesť týždňov, a preto sa často nazýva šestonedelie:

  • Prvé tri až štyri dni po pôrode sú krvavé.
  • V ďalších dňoch sa začína ich množstvo znižovať.
  • Ubúda prímesi krvi, stávajú sa svetlejšie. Najprv sú hnedasté, potom žltasté.
  • Tri týždne po pôrode sú očistky už menej objemné,  sivobiele, hlienovité. Je tomu tak preto, že pomerne rýchlo postupuje tvorba novej sliznice, ktorá dutiny maternice vystiela. Jej plná obnova však trvá šesť týždňov.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Mohlo by vás tiež zaujímať: Laktačné poradenstvo: Prečo si domov pozvať laktačnú poradkyňu

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x