Hlísty u detí a ďalšie črevné parazity

 • Trápia vaše batoľa bolesti bruška, hnačka, prípadne strata hmotnosti? 
 • Ak áno, príčinou môžu byť črevné parazity – hlísta detská alebo mrle. 
 • Aká je liečba týchto ochorení?

Pieskovisko je miesto, kde sa hrajú nielen deti, ale kam si občas odskočia aj psíky a mačičky. Bohužiaľ, tie môžu na deti preniesť celý rad parazitov, predovšetkým psie a mačacie hlísty a toxoplazmózu. Vďaka zlepšeniu hygienických podmienok a zmene stravovacích návykov nie je toto ochorenie príliš časté. Napriek tomu sa pokúste tomuto nebezpečenstvu predchádzať.   

Najčastejšie črevné parazity

1. Hlísta detská

Ide o črevný parazit psov a mačiek. Infekcia sa prenáša zo špinavých rúk, ktorými sa dieťa dotýkalo piesku, pôdy alebo špinavej zeleniny. Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov. Po požití vajíčok sa v črevách liahnu larvy, ktoré prenikajú do črevnej steny a krvným obehom sa šíria do celého tela.  

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie:

 • horúčkou,

 • kašľom,

 • dýchavičnosťou,

 • zväčšením pečene a sleziny,

 • vyrážkami,

 • opakovanými zápalmi pľúc.

Pri črevnej infekcii sa môžu vyskytnúť bolesti brucha, kŕče či hnačky. Niekedy sa parazit zachytí v stolici a môžete ho aj vidieť – vyzerá ako ružovkastá dážďovka. Na diagnostiku slúži parazitologické vyšetrenie stolice i hlienov. Najčastejšie sa nakazia dvoj- až štvorročné deti, ktoré sa často a radi hrajú na pieskovisku.  

Liečba hlísty detskej

Ak sa neobjaví infekcia, ochorenie môže ustúpiť po niekoľkých (6 – 18) mesiacoch. Dohliadnite na deti, aby si umývali ruky, odčervujte aj svojich domácich maznáčikov. Na liečbu sa predpisuje liek Vermox – tri dni po sebe sa podáva jedna tableta dvakrát denne.

2. Mrľa detská

Okrem hlísty môže prísť batoľa na pieskovisku do kontaktu aj s mrľami. Bohužiaľ, mrle môže dieťa dostať aj vtedy, ak dôkladne dodržiava hygienu – stačí prehltnúť neviditeľné vajíčk, ktoré sa dostanú do čreva. Nákaza sa šíri prenosom vajíčka z kontaminovaných miest na rukách do úst (pre batoľatá typické „ochutnávanie“ všetkého, čo nájdu).  

Príznaky

Červíky i lepkavá hmota spôsobujú:

Ak máte podozrenie, navštívte detského lekára, ktorý urobí špeciálny výter pomocou lepiacej pásky a pošle vás na parazitológiu. 

Liečba mrlí

Nebojte sa, aj v tomto prípade je liečba nenáročná a jednorazová. Dnes už zoženiete celý rad preparátov, najčastejšie sa používa liek Pyrvinium, čo je sirup, ktorý kúpite v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne stačí jednorazové použitie, ale vhodnejšia je liečba v dvoch fázach (s odstupom 2 – 3 týždňov), aby sa zamedzilo liahnutiu ďalších mrlí. Niekedy je vhodné preliečiť celú rodinu.

Praktické rady, ako sa vyhnúť parazitom

 • Potraviny pred prípravou a konzumáciou dôkladne opláchnite pitnou vodou a umyte si ruky!

 • Kontrolujte deti, či si pred jedlom, po použití WC a po príchode zvonka (najmä ak ste boli s batoľaťom na pieskovisku) umyli ruky .

 • Ak má niekto vo vašej rodine alebo v blízkom okolí nejakého črevného parazita, nechajte si všetci pre istotu urobiť parazitologický rozbor, pretože je možné, že ste sa tiež nakazili.

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov pre posilnenie imunity dieťaťa

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x