Fajčenie v období dojčenia

  • Fajčenie sa s dojčením nezlučuje. 
  • Ženy - fajčiarky, ktoré otehotnejú, zvyčajne prestávajú fajčiť. 
  • Veľmi často zvíťazí túžba po zdravom dieťati. Menej častým dôvodom je neznášanlivosť pachu dymu vďaka zmenám v tehotenstve. 
  • 15 - 20% žien sa po pôrode k fajčeniu vracia.

Prečo prestať fajčiť?

Nikotín znižuje tvorbu prolaktínu, čím spomaľuje laktáciu, prechádza do materského mlieka, ovplyvňuje jeho chuť aj zloženie.
V materskom mlieku sa znižuje podiel mastných kyselín, vitamínu C a vitamínu E, zvyšujú sa prooxidačný účinky (oxidácia je zodpovedná za rad negatívnych biochemických procesov v organizme).

Vplyv fajčenia na detský organismus

Nikotín spolu s ďalšími škodlivinami z fajčenia v materskom mlieku predstavuje veľkú záťaž pre pečeň a obličky bábätka. Detský organizmus odbúrava škodlivé látky pomalšie ako dospelý. Bábätká majú potom: 

  • častejšie a väčšie problémy s trávením
  • sklon k bolestivým brušným kolikám
  • častejšie zvracia,
  • majú obmedzenú schopnosť piť, horšie sajú a tak aj horšie prospievajú .

Ďalšími príznakmi nikotinizmom dojčiat sú nepokoj, plačlivosť, problémy so spánkom, sklon k častejším infekčným ochoreniam a alergiu .

Tiež syndróm náhleho úmrtia novorodencov je spájaný s fajčením u matky.

Toto sú veľmi pádne dôvody pre zásadné rozhodnutie mamičiek - nefajčiť v čase dojčenia - v záujme svojho dieťaťa. Ak však nie je dostatok silnej vôle pre takéto rozhodnutie, potom odporúčam radikálne fajčenie obmedziť na 5 cigariet denne maximálne, cigaretu vyfajčiť po skončení dojčenia a následne dojčiť za 2,5 - 3 hodiny.

Mohlo by vás ďalej zaujímať: Strava pri dojčení .

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x