Čo robiť, keď má dieťa dlhodobé opakované bolesti bruška

 • Bolesti bruška u detí sú pomerne častou záležitosťou. 
 • Nie je správne ich podceňovať, ale ani ich dramatizovať. 
 • Aká je prvá pomoc pri bolestiach bruška u detí?
A Doctor examines and massaging baby tummy

Prečo dochádza k bolestiam?

 1. Bolesti bruška u dieťaťa môžu súvisieť s ochorením jeho tráviaceho traktu alebo orgánov, ktoré sú uložené v brušnej dutine.
 2. Môžu však byť aj prejavom ochorenia iných orgánových systémov. Napríklad pri rozvoji angíny, zápale pľúc alebo u zvláštnych foriem epilepsie sa môžu objavovať bolesti brucha.
 3. Nedá sa vylúčiť ani súvislosť s nejakou psychickou záťažou dieťaťa alebo len potrebou dieťaťa upozorniť na svoju prítomnosť, čo nebýva vzácnosťou.

Bežne sa uvádza, že len asi 30 % problémov – bolestí brucha u detí, má nejaký organický podklad. V zvyšných prípadoch sa príčina problémov celkom neobjasní.

Dôležitá je pozornosť rodičov

Je vždy dôležité, aby rodič sledoval, aký charakter bolesti bruška dieťa má. Či sa jedná o:

 • pocit tlaku,

 • pichanie či kŕče,

 • do ktorých miest bruška dieťa problémy lokalizuje,

 • či sa problémy objavujú v závislosti na príjme potravy,

 • v aký čas tieto problémy dieťa uvádza,

 • ako dlho tieto problémy trvajú, 

 • čo pri bolestiach bruška dieťaťu pomáha,

 • DOLEŽITÁ INFORMÁCIA je o stolici dieťaťa, konzistencii, prípadne prítomnosti krvi, hlienu, zvyškov potravy alebo parazitov,

 • údaje o opakovaných hnačkách alebo zápche,

 • akú má dieťa chuť do jedla.

Tieto údaje je vhodné si zaznamenať a potom oznámiť lekárovi.

Ako postupovať?

V podstate aj pri opakovaných bolestiach bruška nemôžeme nikdy vylúčiť náhlu brušnú príhodu. Ide napríklad o zápal červovitého prívesku (ľudovo zápal slepého čreva) alebo o postihnutie priechodnosti čreva. Preto ak je priebeh problémov nepriaznivý a vybočuje z prejavov predchádzajúcich ťažkostí, mali by sme rozhodne konzultovať stav dieťaťa s lekárom.

pozor!

Ak má dieťa súčasne aj teplotu, nemožno vylúčiť nejaké akútne ochorenie. Najčastejšie to býva zápal tráviaceho traktu s hnačkami a zvracaním. V tomto prípade pomôže vyšetrenie tráviaceho traktu, diéta a dostatok tekutín. Ak má dieťa súčasne aj bolesti v krku alebo kašeľ, vyžaduje rovnako jeho stav konzultáciu s lekárom.

Opakované ranné zvracania nás musia viesť k zamysleniu nad školskými problémami dieťaťa.


Rád pre riešenie ťažkostí dieťaťa môže byť mnoho. Zásadné slovo však musí povedať lekár, ktorý stav dieťaťa posudzuje. V nejasných prípadoch dieťaťu pomôžeme predovšetkým tým, že jeho ťažkosti lekárovi čo najobjektívnejšie popíšeme a pomôžeme mu tak správne určiť charakter ochorenia dieťaťa.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Čo robiť, keď má dieťa nafúknuté brúško

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x