Nafukovanie je zvýšená plynatosť v tráviacom trakte. Väčší objem vzduchu a plynov rozpína tráviaci trakt, čo sa môže prejaviť nepríjemným tlakom v oblasti žalúdka alebo celého brucha. Za určitých okolností dochádza aj k distenzii (roztiahnutiu) črevných kľučiek alebo žalúdka a dôjde tak aj k viditeľnému zväčšeniu objemu brucha, najmä u chudších jedincov.
Príčiny plynatosti
Prehĺtanie vzduchu
Častou príčinou býva prehĺtanie väčšieho množstva vzduchu spoločne s potravou. Najväčším problémom sú fľaše s umelou výživou, ktoré pri kŕmení drží matka v zlom sklone a dieťa spoločne s mliekom prehĺta vzduch. Zvýšený meteorizmus dojčaťa sa potom prejaví jeho nepokojom, plačom, odmietaním ďalšieho príjmu potravy, prípadne aj grckaním alebo zvracaním. Je preto nevyhnutné nechať dieťa po kŕmení odgrgnúť a to aj pri kŕmení z prsníka.
Nevhodná strava
Ďalšou častou príčinou nafukovania dojčiat je zlá tolerancia podávanej výživy. Môže to byť aj nevhodná strava matky.
Malabsorpčný syndróm
Dlhodobejšie nafukovanie, zlé prospievanie dieťaťa, grckanie, prípadne opakované redšie či riedke stolice sú príznaky tzv. malabsorpčného syndrómu. Malabsorpcia znamená zlé vstrebávanie jednotlivých zložiek potravy z tráviaceho traktu do organizmu.
U dojčiat je jedným z ochorení, ktoré vyvolávajú malabsorpčný syndróm, intolerancia (zlá tolerancia) kravského mlieka. Ak žena nemá materské mlieko alebo nemôže z nejakého dôvodu dojčiť, používa sa ako náhrada dojčenská mliečna výživa na báze kravského mlieka upraveného pre výživu dojčiat.
Možné príčiny plynatosti
-
alergia na bielkovinu kravského mlieka,
-
intolerancia laktózy,
- celiakia - tráviaci trakt nepriaznivo reaguje na lepok nachádzajúci sa v potrave.
Viac informácií s spomínaných ochoreniach si môžete prečítať v týchto článkoch.
Ako rozlíšiť príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka a intolerancie laktózy?
Alergia na bielkovinu kravského mlieka
Výživa pri alergii na bielkovinu kravského mlieka
Ako zabránime nafukovaniu?
Liečba nafukovania závisí na jeho príčine. Niekedy stačí len nájsť a odstrániť pôvodcu. Pri prechodnom nafukovaní, najmä u dojčiat, pomáha krátkodobé, prípadne opakované zavedenie tzv. „rektálnej“ rúrky do konečníka dieťatka.
Tipy na zmiernenie nafukovania:
-
rektálna rúrka,
-
čaje s obsahom látok, ktoré podporujú uvoľňovanie plynov,
-
rôzne liečebné prípravky,
-
podávanie vlažných obkladov na bruško, masírovanie bruška.
Je potrebný lekár?
Nafukovanie, najmä opakované, môže mať ešte celý rad ďalších príčin. Môžu to byť ďalšie ochorenia tráviaceho traktu alebo aj iné ochorenia. Pri opakovaných ťažkostiach je preto vhodné poradiť sa s lekárom.
Ak sa objaví nafukovanie náhle, je spojené so zvracaním a bolesťami bruška a dieťa sa nemôže vyprázdniť prirodzeným spôsobom, je nutné pomýšľať aj na závažnejšiu príčinu ochorenia. Aby sa vylúčila tzv. náhla brušná príhoda, je urgentné vyšetrenie lekárom.