Ako správne držať novorodenca

  • Každá mamička pociťuje pri prvom bábätku hneď po narodení obavy, či ho drží správne. 
  • Poradíme vám ako správne držať vaše bábätko a na čo si treba dať pozor.

 Správne držanie novorodenca

  • Manipulácia s dieťaťom má byť šetrná a jemná, aby neviedla k preľaknutiu dieťaťa . Vyvarovať by sme sa mali rýchlych a prudkých pohybov, ktoré môžu dieťa dráždiť.

  • Pri zdvíhaní a pokladaní podopierame dieťaťu hlavu a telo tak, aby nepadala do záklonu. 

  • Manipuláciu vykonávame striedavo na obe ruky a obe strany, aby bola záťaž vyrovnaná. Do jedného roka sa hybnosť oboch rúčok vyvíja rovnako, až po roku veku začína dieťa dávať prednosť pravej alebo ľavej ruke. 

  • Zvýšená poloha (v postieľke aj v kočíku) má význam pri častom grckaní. V ostatných prípadoch volíme prirodzenú horizontálnu polohu.

Zapamatujte si

Pre správny vývoj šijového svalstva by dieťa malo byť v bdelom stave pravidelne na kratšiu dobu (napr. pri každom prebalení na 2 - 3 minúty, pred alebo po kúpaní atď.) ukladané do polohy na brušku. Pre spánok je vyhradená poloha na chrbte!

1. Držanie v klbku

Dieťa je opreté bokom o našu hruď, hlavičku má opretú v našom lakťovom ohybe, pri vysoko zdvihnutom lakti. Vysoko zdvihnutým predlaktím a svojou hruďou vytvárame dieťaťu bezpečnú náruč. Rukou, v ktorej lakťovom ohybe spočíva hlavička, podopierame ľahko ohnuté stehienka dieťaťa. Druhou rukou podložíme jeho chrbátik. Dieťa sa v tejto polohe cíti bezpečne, vidí na nás a pri plači sa ľahšie upokojí.

2. Klokankovanie

Dieťa si oprieme chrbtom o svoju hruď, ktorá je zároveň oporou pre jeho hlavičku. Jednou rukou mu pridržujeme hrudníček a druhou sa podopiera zadoček. V tejto polohe môže dieťa sledovať rôzne hračky a predmety. Hodí sa aj na odgrgnutie.

3. Tigrík

Dieťa je položené na našom predlaktí, tvárou dolu, bokom sa opiera o našu hruď. Rukou, na ktorej predlaktí je položené, ho držíme za zadoček a tlačíme k sebe. Z klbka si dieťa môžeme ľahko prechytiť a zmeniť polohu na ,,tigríka". Táto poloha je vhodná na nosenie dieťaťa, ale aj na masírovanie bruška, cvičenie a posilňovanie chrbtových svalov. Nôžky dieťaťa by vždy mali byť pokrčené. Tiež sa hodí aj na odgrnutie.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Čo robiť keď má dieťa nafúknuté bruško

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x