Ako predchádzať spáleniu detskej pokožky od slniečka

 • Čím je dieťa mladšie, tým je jeho pokožka citlivejšia a zraniteľnejšia. 
 • Na aké veci si musíte dávať pozor či už v lete alebo aj v zime? 
 • Aká je prvá pomoc pri spálení?
Mom kisses her baby boy on a cheek and he enjoys it very much smiling at camera.

Na čo si treba dať pozor?

Na pieskovisku, alebo ešte viac v zimnom zasneženom prostredí, je odraz lúčov od zeme k človeku výrazne vyšší, než je tomu napríklad vo vode, alebo pri chôdzi po trávniku. Preto by sme ani pri pohybe v takom prostredí nemali zabúdať na ochranu kože pred slniečkom.

Najlepšou ochranou proti spáleniu je prevencia

 • Dieťa vo veku do jedného roku by nemalo byť na priamom slnku.

 • I v ostatných vekových skupinách by deti mali mať obmedzený pohyb na slniečku, obzvlášť medzi jedenástou až pätnástou hodinou.

 • Významnou prevenciou pred spálením je krytie kože odevom.

 • Dieťa by malo mať kožu dobre premazanú krémom s ochranným faktorom. Ten volíme podľa toho, či je dieťa na slniečku po prvýkrát alebo sú s jeho opaľovaním už nejaké skúsenosti.

Aký zvoliť ochranný faktor krému?

Obzvlášť u detí so svetlou pleťou, u detí, ktoré idú za zimnými radovánkami do hôr alebo k moru, je nutné voliť vyšší ochranný faktor -minimálne 30, najlepšie 40 a vyšší.

Prvá pomoc pri spálení pokožky 

Pri popálení kože s prípadnou horúčkou postupujeme nasledovne:

 • dieťa nesmie byť ďalej vystavené slniečku,

 • musí mať dostatočný príjem tekutín,

 • dostane liek na zníženie horúčky,

 • lokálne na koži sa osvedčuje podávanie mastičky s obsahom vápniku, alebo peny s kyselinou pantoténovou (vitamínom zo skupiny B).

Je nutný lekár?

V prípade závažnejšej reakcie je nutné navštíviť lekára.

Prečítajte si : Čo robiť, keď má dieťa prehriatie alebo úpal

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x