Ako prebieha príjem do pôrodnice pred pôrodom?

  • Prasknutie plodovej vody alebo kontrakcie sú jasným vodítkom, že je čas ísť do nemocnice. 
  • Aké vyšetrenia môžete očakávať pri príjme do nemocnice pred pôrodom?
Mid section of pregnant woman standing in corridor of hospital

Čo vás čaká pri prijatí do pôrodnice

  • Kardiotokografický záznam (monitor, CTG, KTG), ktorý zaznamenáva, ako rýchlo tlčie srdiečko bábätka a hodnotí sťahy maternice.

  • Spísanie príjmovej dokumentácie (pôrodopis) pôrodnou asistentkou. Ide o údaje o súčasnom tehotenstve, minulých tehotenstvách, chorobách, ktoré sa vyskytli u tehotnej ženy a v rámci rodiny.

  • Meranie telesnej teploty, krvného tlaku, pulzu.

  • Orientačné vyšetrenie moču.

  • Vonkajšie i vnútorné vyšetrenie lekárom alebo pôrodnou asistentkou.

  • Niekedy býva hneď pri príjme vykonané aj ultrazvukové vyšetrenie.

  • Ak neodteká plodová voda, vykonáva sa pri splnení určitých podmienok amnioskopia.

Amnioskopia

Pri tomto vyšetrení je do krčka maternice zavedená kovová kónicky sa zužujúca trubica so zdrojom svetla, ktorou sa pohľadom cez plodové obaly hodnotí sfarbenie plodovej vody. Tá by mala byť číra. Jej zafarbenie môže signalizovať problémy.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, čo vyjadruje cervix skóre?

Kam je tehotná po príjme umiestnená?

Podľa toho, v akej fáze pôrodu ste, môžete byť umiestnená na pôrodný box alebo čakaciu izbu. Ak pôrod ešte nebeží, budete umiestnená na štandardnú izbu.

Mohlo by vás zaujímať: Prvá doba pôrodná.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x