Ako môžete vyliečiť afty u detí?

 • Prvá pomoc pri aftách. 
 • Aká je liečba a ako dokážeme zmierniť bolesť spôsobenú aftami? 
 • Aká je detská strava pri aftách a na čo si máte dávať pozor?

Afty predstavujú časté bolestivé ochorenie ústnej dutiny, kedy sa na sliznici objaví drobný pľuzgierovitý vriedok s bielo-šedým stredom a začervenaným okrajom.

Afty samé o sebe nie sú nebezpečné, ale afty u detí často spôsobujú odmietanie stravy a tekutín a môžu viesť až k dehydratácii.

1. Čo afty spôsobuje?

Najčastejšími príčinami sú stres, poranenie (ostré štetiny zubnej kefky, zubné výplne, zubné náhrady), hormonálne zmeny, infekcie.

Vyvolávajúci faktor:

 • niektoré lieky (nesteroidné antireumatiká),

 • potraviny (korenie, paradajky, citrusy, paprika, chipsy).

2. Kto aftami trpí najčastejšie?

Ľudia s nedostatkom vitamínu B, zinku, železa, vápnika alebo kyseliny listovej. Pre niekoho môže byť spúšťačom penivá zložka niektorých zubných pást – laurylsulfát sodný (SLS), vysušujúci vrstvu sliznice, ktorá predstavuje ochranu pred agresívnymi vplyvmi.

3. Ako afty liečiť?

Základom liečby aft je starostlivá hygiena ústnej dutiny a vylúčenie uvedených možných vyvolávajúcich faktorov.

Odporúča sa:

 • výplachy roztokmi s výťažkami šalvie, harmančeka a echinacey,

 • zvýšený príjem vitamínov skupiny B a C.

Likvidácii aft napomáha Lactobacillus acidophilus, či tablety sladkého drievka, ktoré sa rozpúšťajú v ústach, pokrývajú afty a chránia ich pred dráždidlami, čím urýchľujú hojenie.

4. Detská strava pri aftách

 • deťom podávame tekuté, mixované pokrmy,

 • pri používaní cumlíka je potrebné starostlivo ho čistiť a sterilizovať

  pozor

  Pri dojčení je nutné dbať na hygienu bradaviek, aby sa do nich nedostala infekcia!

5. Ako zmierniť bolesť pri aftách?

Zmierniť bolesti pomáhajú gély so znecitlivejúcim účinkom. V prípade masívneho výsevu aft s horúčkou je treba navštíviť lekára, aby prípadne vylúčil niektoré ochorenia, u ktorých môžu byť afty rovnako jedným zo sprievodných prejavov.

Prečítajte si ostatné články zo sekcie o detských chorobách a ako ich liečiť.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x