Strie v tehotenstve - ako im predísť?

  • V tehotenstve je koža, najmä v niektorých partiách, veľmi namáhaná. 
  • Niekedy môže dokonca aj nenávratne popraskať. 
  • Účinne pomôže jedine prevencia.

Prsia, zadok, stehná, brucho – to sú oblasti tela, kde sa koža vplyvom zmien objemu v tehotenstve rýchlo a veľmi napína.


Niekedy preto popraská. Najprv sa pod kožou objavia ružové až červeno-fialové trhlinky. Sú to pajazvičky či strie , ktoré sa postupne obelejú.

Ako znížiť tvorbu strií?

Strie však samy od seba už nikdy nezmiznú, pretože zmeny zasahujú aj do podkožia, kde dochádza k poškodeniu elastických väzivových vlákien.

Strie sa môžu na koži objaviť každej z nás, avšak niektoré ženy majú k ich tvorbe dedičné predpoklady. Jazvy tak môžu byť skutočne výrazné. Práve tie ženy, ktoré majú k tvorbe strií sklony, by mali v tehotenstve dbať na prevenciu.

Podľa klinických dermatológov sa dá tvorba pajazvičiek znížiť pravidelným, opakovaným premazávaním. Začnite  najneskôr na začiatku druhého trimestra, kedy sa začína bruško rýchlo zväčšovať. Jemnou masážou citlivých partií vtierajte mastné krémy. Spočiatku stačí 1x denne, s pribúdajúcim tehotenstvom tak môžete masírovať aj častejšie.

Aký vybrať krém?

Dermatológovia radia: vyberte čo najjednoduchšiu receptúru s minimom konzervačných látok a parfumov. Len tak znížite  riziko podráždenia kože a alergickej reakcie na minimum. Silná vôňa navyše môže zakrývať aj nekvalitné zložky použi té pri výrobe.

Odporúča sa natierať problémové partie mastnými krémami, olejmi či maslami, najlepšie s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá tvorbu pajazvičiek zmierňuje.

Prípravky by mali obsahovať zvláčňujúce a hydratujúce zložky, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Vhodným prírodným vysoko hydratujúcim prípravkom je napríklad bambucké maslo, čo je tuk zo semien maslovca afrického, alebo rad za studena lisovaných olejov. Všetky tieto kozmetické prípravky sú bežne dostupné v lekárňach či drogériách. 

Tipy a rady len pre vás

Chcete dostávať praktické tipy a rady o tehotenstve priamo do e-mailovej schránky?  Stante sa členkou Nutriklubu  a my vám ich každý týždeň pošleme. Vždy podľa toho, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádzate.

Autorka: Markéta Slomková

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x