Atopický ekzém v tehotenstve

Dobrý deň, trpím atopickým ekzémom a som teraz čerstvo tehotná. Mám k ekzému pristupovať nejako inak? Sú nejaké obmedzenia?
Lucie T.
Lucie T. sa pýta

Pokožku je v období tehotenstva potrebné častejšie ošetrovať zvláčňujúcimi krémami a mliekami, ideálne bez parfumácie a predovšetkým prídavných látok, napr. parabénov

Je to z toho dôvodu, že pokožka prechádza väčšou záťažou, a to ako po hormonálnej stránke, tak v niektorých oblastiach aj po mechanickej (napríklad rastom bruška, zväčšením prsníkov). 

Často sa objavuje pnutie, pálenie alebo drobné jazvičky – strie. U ženy s atopiou je dôležite starať sa o pokožku o to viac a používať špeciálnu kozmetiku z lekárne k tomu určenú. 

Liečbu atopického ekzému v tehotenstve je nutné konzultovať s lekárom. Využitie kortikoidových mastí pre lokálne ošetrenie by malo byť minimalizované . Režim, aký nastaviť, vám poradí váš ošetrujúci lekár. 

Systémové kortikoidy sa v dnešnej dobe kvôli nezanedbateľným rizikám nepoužívajú ani u netehotných žien, takže by sa nemali používať ani v tehotenstve. 

V súčasnej dobe sa vedci okrem iného zaoberajú aj skúmaním a hodnotením vplyvu probiotík, užívaných ženami v priebehu tehotenstva, na výskyt atopického ekzému u bábätiek.

Pomohla vám odpoveď?
Podobné témy
Detská imunita Alergia u detí
Zdieľajte ju s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Detská imunita Alergia u detí
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Nový e-shop - CHCEM ZĽAVU