Percentilové grafy
Ukazovateľom rastu je sledovanie zmien dĺžky (dojča) alebo výšky dieťaťa (staršie dieťa) v súvislosti s meniacim sa vekom. Možno tak vytvoriť rastovú krivku dieťaťa a porovnať ju s rastovou krivkou ostatných detí rovnakého veku a pohlavia. Takto sa vytvárajú tzv. percentilové grafy, ktoré ukazujú priemerné, minimálne aj maximálne zmeny jednotlivých telesných parametrov, rozdelených podľa pohlavia sledovaných jedincov, vrátane časových zmien výšky (dĺžky) dieťaťa.
V prvom roku života deti rastú najrýchlejšie
Telesný rast dieťaťa nie je pravidelný. Najrýchlejší je v ranom veku, kedy počas prvého roka života dieťa vyrastie o 25 až 30 cm. V druhom roku je už prírastok výšky dieťaťa pozvoľnejší a ďalej klesá. Rýchlejšie prírastky výšky detí opäť naštartujú v čase dospievania, v období puberty. Na zmenách rastu sa podieľajú aj hormonálne zmeny.
Porovnanie s rovesníkmi je tiež na mieste
Rast dieťaťa je možné v rodine posúdiť dvoma spôsobmi:
1. Orientačné porovnanie
Porovnávame výšku dieťaťa s jeho vrstovníkmi (materská škôlka, škola)
2. Presnejšie porovnanie
Pomocou porovnania číselných údajov výšky dieťaťa s číselnými údajmi rovesníkov podľa vyššie uvedených percentilových grafov.
Percentilové grafy sú k dispozícii v zdravotnom a očkovacom preukaze, ktorý matka dostáva pri prepustení dieťaťa z pôrodnice. Je tiež povinnosťou ošetrujúceho detského lekára hodnotiť rast dieťaťa pri jeho pravidelných zdravotných prehliadkach. Nedostatočný alebo urýchlený rast dieťaťa tak možno zavčas odhaliť.
Je nutný lekár?
V každom prípade je nutné pri nezodpovedajúcom raste dieťaťa požiadať detského lekára o zhodnotenie. Lekár ďalej posúdi, či bude alebo nebude potrebné vykonať niektoré vyšetrenia.
Podľa potreby potom lekár zabezpečí vyšetrenie dieťaťa v špecializovanej ambulancii (napríklad gastroenterologickej - ochorenie tráviaceho traktu, endokrinologickej - choroby žliaz s vnútornou sekréciou alebo iných) na posúdenie príčiny neadekvátneho rastu.