Prvé prehliadky novorodenca v pôrodnici

Prvé prehliadky novorodenca v pôrodnici

 Lucia Lucia
3 minúty čítania

Počas prvých dní života prejde novorodenec sériou prehliadok v pôrodnici, pri ktorých sa zisťuje jeho zdravotný stav a to, či sa správne vyvíja.

Do obľúbených

Prvé prehliadky novorodenca v pôrodnici

 Lucia Lucia
Počatie a ovulácia 3 minúty čítania

Počas prvých dní života prejde novorodenec sériou prehliadok v pôrodnici, pri ktorých sa zisťuje jeho zdravotný stav a to, či sa správne vyvíja.

Do obľúbených

Prehliadky v pôrodnici

1. Novorodenecký screening

Novorodenecký skríning začína okamžite po narodení - v 1., 5. a 10. minúte po narodení dieťaťa lekár vykoná kontrolu prvých reakcií pomocou tzv. "Apgar skóre".

Hodnotí sa:

  • svalové napätie (Activity),

  • srdcová aktivita (Pulse),

  • reakcia na podráždenie (Grimace),

  • farba pokožky (Appearance),

  • dýchanie (Respiration).

Stupnica hodnotenia u jednotlivých parametrov je od 0 do 2 bodov. Súčet všetkých parametrov je potom 0 - 10 bodov. Výška Apgar skóre ukazuje životaschopnosť bábätka a upozorňuje na nutnosť lekárskeho zásahu. Nie je však žiadny dôvod na obavy - väčšina detí má výsledok 7 a viac, čo sa považuje za dobrý zdravotný stav.

2. Prehliadky počas prvých dní po narodení

V prvých dňoch po narodení prejde vaše dieťa kontrolou celkového zdravotného stavu, ktorá zahŕňa:

  • súhrnnú telesnú prehliadku "od hlavy po päty" ,

  • vyšetrenie očí pre zistenie vrodeného šedého zákalu,

  • vyšetrenie bedier detským ortopédom a ďalšie prehliadky.

  • počas pobytu v pôrodnici sa tiež vaše bábätko váži , aby sa mohlo neskôr sledovať, či nestráca príliš na váhe. Určitý úbytok na váhe verzus pôrodná váha je však bežný - aj kvôli odchodu prvej stolice a moču.

3. Prehliadka pred odchodom z nemocnice

Pred odchodom z pôrodnice sa vykonáva u všetkých novorodencov novorodenecký skríning . Jedná sa o krvnú skúšku pomocou vpichu do pätičky dieťaťa. Hoci si žiadny rodič nepraje, aby jeho dieťa trpelo, tu sa jedná iba o chvíľku nepohodlia, ktoré je nevyhnutné pre zistenie vzácnejších vrodených či dedičných ochorení, ktoré by vaše dieťa mohlo mať. U väčšiny detí sú testy v poriadku, ale u malého počtu prípadov s pozitívnymi výsledkami umožní včasná identifikácia a liečba rýchle zlepšenie zdravia dieťaťa.

4. Test sluchu

Vášmu bábätku môže byť v niektorých pôrodniciach tiež vykonaný test sluchu (tzv. meranie otoakustických emisií), aby mohli byť včas zistené poruchy počutia a poskytnutá včasná liečba.

Tento test sa vykonáva predtým, než si bábätko odnesiete z pôrodnice. Je rýchly a jednoduchý, môže sa vykonávať aj počas spánku vášho bábätka a výsledky sú k dispozícii ihneď. Vyšetrenie sa robí špeciálnym aparátom zakončeným drobnou sondičkou, ktorá sa vloží na okraj zvukovodu. Sonda produkuje krátke opakujúce sa zvuky do vyšetrovaného ucha a zároveň sníma veľmi citlivým mikrofónom zvukové emisie.

5. Preventívne prehliadky detí

Po príchode z pôrodnice domov kontaktujú rodičia pediatra a dohovoria sa na 1. návšteve. Preventívne prehliadky v poradniach sú dané zdravotným poriadkom a aktuálnym očkovacím kalendárom (ktorý môže podliehať zmenám). Váš lekár vás bude pravidelne pozývať na očkovanie aj poradňu.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Starostlivosť o novorodenca a dojča
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať

Prevádzkovateľ webstránky, spoločnosť Nutricia s.r.o., využíva na tejto webstránke súbory cookies, ktoré pomáhajú s jej hladkým fungovaním a uľahčujú vám jej používanie. Pokiaľ budete súhlasiť, radi by sme vám ponúkli náš obsah aj formou reklám na sociálnych sieťach a ďalších webstránkach. Viac informácií o používaní cookies.

Online poradňa