Hlísty u detí a ďalšie črevné parazity

Hlísty u detí a ďalšie črevné parazity

 Jitka Jitka
3 minúty čítania

Trápia vaše batoľa bolesti bruška, hnačka, prípadne strata hmotnosti? Ak áno, príčinou môžu byť črevné parazity – hlísta detská alebo mrle. Aká je liečba týchto ochorení?

Do obľúbených

Hlísty u detí a ďalšie črevné parazity

 Jitka Jitka
Zdravie batoľaťa 3 minúty čítania

Trápia vaše batoľa bolesti bruška, hnačka, prípadne strata hmotnosti? Ak áno, príčinou môžu byť črevné parazity – hlísta detská alebo mrle. Aká je liečba týchto ochorení?

Do obľúbených

Pieskovisko je miesto, kde sa hrajú nielen deti, ale kam si občas odskočia aj psíky a mačičky. Bohužiaľ, tie môžu na deti preniesť celý rad parazitov, predovšetkým psie a mačacie hlísty a toxoplazmózu. Vďaka zlepšeniu hygienických podmienok a zmene stravovacích návykov nie je toto ochorenie príliš časté. Napriek tomu sa pokúste tomuto nebezpečenstvu predchádzať.   

Najčastejšie črevné parazity

1. Hlísta detská

Ide o črevný parazit psov a mačiek. Infekcia sa prenáša zo špinavých rúk, ktorými sa dieťa dotýkalo piesku, pôdy alebo špinavej zeleniny . Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov. Po požití vajíčok sa v črevách liahnu larvy, ktoré prenikajú do črevnej steny a krvným obehom sa šíria do celého tela.  

Príznaky

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie:

 • horúčkou

 • kašľom

 • dýchavičnosťou

 • zväčšením pečene a sleziny

 • vyrážkami

 • opakovanými zápalmi pľúc

Pri črevnej infekcii sa môžu vyskytnúť bolesti brucha, kŕče či hnačky . Niekedy sa parazit zachytí v stolici a môžete ho aj vidieť – vyzerá ako ružovkastá dážďovka. Na diagnostiku slúži parazitologické vyšetrenie stolice i hlienov. Najčastejšie sa nakazia dvoj- až štvorročné deti, ktoré sa často a radi hrajú na pieskovisku.  

Liečba hlísty detskej

Ak sa neobjaví infekcia, ochorenie môže ustúpiť po niekoľkých (6 – 18) mesiacoch. Dohliadnite na deti, aby si umývali ruky, odčervujte aj svojich domácich maznáčikov. Na liečbu sa predpisuje liek Vermox – tri dni po sebe sa podáva jedna tableta dvakrát denne.

2. Mrľa detská

Okrem hlísty môže prísť batoľa na pieskovisku do kontaktu aj s mrľami. Bohužiaľ, mrle môže dieťa dostať aj vtedy, ak dôkladne dodržiava hygienu – stačí prehltnúť neviditeľné vajíčka , ktoré sa dostanú do čreva. Nákaza sa šíri prenosom vajíčka z kontaminovaných miest na rukách do úst (pre batoľatá typické „ochutnávanie“ všetkého, čo nájdu).  

Príznaky

Červíky i lepkavá hmota spôsobujú:

 • nepríjemné svrbenie

 • deti bolí bruško

 • svrbí zadoček (najmä večer pred spaním)

Ak máte podozrenie, navštívte detského lekára, ktorý urobí špeciálny výter pomocou lepiacej pásky a pošle vás na parazitológiu. 

Liečba mrlí

Nebojte sa, aj v tomto prípade je liečba nenáročná a jednorazová . Dnes už zoženiete celý rad preparátov, najčastejšie sa používa liek Pyrvinium , čo je sirup, ktorý kúpite v lekárni bez lekárskeho predpisu. Zvyčajne stačí jednorazové použitie, ale vhodnejšia je liečba v dvoch fázach (s odstupom 2 – 3 týždňov), aby sa zamedzilo liahnutiu ďalších mrlí. Niekedy je vhodné preliečiť celú rodinu.

Praktické rady, ako sa vyhnúť parazitom

 • Potraviny pred prípravou a konzumáciou dôkladne opláchnite pitnou vodou a umyte si ruky !

 • Kontrolujte deti, či si pred jedlom, po použití WC a po príchode zvonka (najmä ak ste boli s batoľaťom na pieskovisku) umyli ruky .

 • Ak má niekto vo vašej rodine alebo v blízkom okolí nejakého črevného parazita, nechajte si všetci pre istotu urobiť parazitologický rozbor, pretože je možné, že ste sa tiež nakazili.

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov pre posilnenie imunity dieťaťa
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Detská imunita Alergie u detí Detské choroby Prvá pomoc
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Detská imunita Alergie u detí Detské choroby Prvá pomoc
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať

Prevádzkovateľ webstránky, spoločnosť Nutricia s.r.o., využíva na tejto webstránke súbory cookies, ktoré pomáhajú s jej hladkým fungovaním a uľahčujú vám jej používanie. Pokiaľ budete súhlasiť, radi by sme vám ponúkli náš obsah aj formou reklám na sociálnych sieťach a ďalších webstránkach. Viac informácií o používaní cookies.

Online poradňa