Kedy začnem dojčiť a ako správne dojčiť novorodenca?

Po pôrode dochádza k výrazným zmenám aj v mliečnej žľaze. Mledzivo (kolostrum), ktoré sa objavuje už pred pôrodom, sa mení zhruba od tretieho popôrodného dňa na materské mlieko.

Čo sa deje po pôrode

Naliatie prsníkov po pôrode je často spojené s miernym zvýšením teploty . Potom, čo sa tvorba materského mlieka dostane do súladu s potrebami bábätka, tieto problémy ustanú.

Ak rodíte cisárskym rezom

Ak žena porodí cisárskym rezom alebo predčasne, môže byť nástup tvorby mlieka (laktácia) o niekoľko dní oneskorený.

Pravidelné prikladanie bábätka k prsníku a správna technika dojčenia sú veľmi dôležité faktory podporujúce ďalšiu tvorbu mlieka. Dojčiť sa zvyčajne odporúča v štvorhodinových intervaloch, ale moderný prístup je ten, že mamička dojčí vtedy, kedy si dieťa žiada (systém self-demand).

Dojčenie novorodenca

Matka si novorodenca za pomoci sestry priloží k prsníku, obyčajne v ľahu. Otočí sa na stranu k dieťaťu a pritlačí ho k sebe tak, aby sa dotklo jej prsníka. Bradavku ale netlačí dieťaťu do úst násilím. Stačí dotyk jeho tváre a okolia úst s prsníkom, prípadne trocha vytlačeného mlieka, ktoré vyvolajú hľadací reflex - novorodenec sám otvorí ústa a vystrčí jazyk. Hlavičkou točí zo strany na stranu a inštinktívne hľadá prsník.

Vie to aj položený na brucho matky. Mamička mu pomôže tým, že vezme okolie bradavky medzi palec a ukazovák a vsunie mu celú bradavku aj s dvorcom do otvorených úst. Dieťa objíme jazykom stočeným do žliabku bradavku a prsný dvorec a stlačí ich ďasnami. Dotykom citlivého sacieho bodu, ktorý má hlbšie v ústočkách, sa vyvolá druhý, sací reflex. Jazykom si novorodenec vytlačí kvapky mlieka do úst a prehltne ich - a to je tretí z dôležitých reflexov, prehĺtací reflex.

Po priložení ponechá sestra zdravého novorodenca pri matkinej posteli vo vyhriatom lôžku alebo v inkubátore, aby sa ho mohli obaja rodičia dotýkať a maznať sa s ním. Zvyčajne sa v nasledujúcich dvoch hodinách prevezie matka aj dieťa na novorodenecké oddelenie. Tu prichádza na rad zmeranie teploty dieťaťa (v zadočku), prvé kúpanie a injekcia vitamínu K.

Prečítaje si našich 10 tipov ako správne začať s dojčením.