Už pri varení dbajte na to, aby boli v detskej strave zastúpené všetky dôležité látky a aby dieťa prijímalo vhodné množstvo kalórií. Nadmerná konzumácia sladkostí vedie zákonite k nepomeru medzi príjmom a výdajom kalórií a vo finále k nadváhe.
Prevencia proti obezite u detí
Ideálnou prevenciou je dojčenie . Je totiž dokázané, že dojčené deti bývajú menej obézne ako tie, ktoré boli dojčené len krátko alebo vôbec. Dojčenie okrem toho prispieva aj k silnejšej imunite. V prípade, že dojčenie nie je možné, voľte ako stravu dojčenská a batoľacie mlieka, ktorá vďaka unikátnemu zloženiu správne nastavujú metabolizmus energie a navyše prispievajú k ochrane imunity.
Ako znížite riziko nadváhy a obezity u detí?
-
stravovacie návyky v podobe pravidelných jedál - raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Ak sa dieťa naje až keď je hladné, značná časť potravy sa spracuje na doplnenie tukových zásob, takže dieťa bude skôr priberať ako chudnúť
-
do detskej stravy zaraďte čo najviac zeleniny a ovocia . Do jedálneho lístka v žiadnom prípade nepatria hranolčeky, chipsy, smotanová zmrzlina, mastné pečivo (šišky, sušienky a pod.), sladené nápoje, príliš slané jedlá, údeniny atď. Učte ich jesť niekoľkokrát denne zeleninu a menej sladké ovocie
-
čo najviac sa s deťmi hýbte, prechádzajte sa, športujte, behajte .
Ak je dieťa obézne alebo má nadváhu, v žiadnom prípade mu nepredpisujte diétu ! Batoľa nesmie držať klasickú diétu akú držia dospelí – to je úplne nevhodné. Jednoducho musí jesť často, vyvážene, vrátane tukov a sacharidov (ale tých „zdravých“). Mlieko používajte dojčenské, určite nie nízkotučné v škatuli; kravské mlieko má vysoké množstvo bielkovín, ktorých by batoľa malo prijímať menej.
Zaujímave tipy nájdete v článku: Obezita u detí - ako jej predchádzať