Sprievodca mliečnou výživou detí vo veku 1-3 roky

  • Stiahnite si sprievodca mliečnou výživou detí vo veku 1 - 3 roky.

Ukážka z sprievodca

Ako zistíte, že vášmu dieťatku chýbajú dôležité živiny?

To, že dieťaťu chýbajú niektoré zo zmienených živín, je často zle rozoznateľné od jesennej únavy, nachladenia alebo len zlej nálady dieťaťa. Svoje dieťa však poznáte najlepšie vy sami, a tak sa v prípade podozrenia na nedostatok niektorých živín neváhajte poradiť s lekárom.

V tabuľke nájdete najčastejšie príznaky nedostatku železa a vitamínu D.

ŽivinyPríznaky nedostatkuNásledky dlhodobého nedostatku
ŽelezoZvýšená únava, slabosť, závraty, zimomravosť, znížená chuť do jedlaChudokrvnosť
Vitamín DApatia alebo naopak zvýšená dráždivosť, svalová slabosť, sklon k častým respiračným ochoreniamKrivica, spomalenie rastu

Viete však, že vyššie zmieneným nedostatkom môžete predchádzať? Základným predpokladom je vyvážený jedálny lístok a pravidelná konzumácia mlieka pre batoľatá. Pediatrami odporúčaná denná dávka mlieka je pre deti v batolivom veku 300 – 330 ml. Ďalej je vhodné zaraďovať červené mäso, tučné ryby (ako napríklad losos) a vajíčka.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x