Prestávame dojčiť: 12 tipov, ako naučiť dieťa piť z fľaše

Prechod na umelé mlieko je pre dojčené deti veľká zmena, na ktorú ich musíte pripraviť. Poradíme vám 12 tipov ako zvládnuť prechod na fľašu na jednotku.

Baby  drinking milk.Others photographs of this baby in this lightbox:http://i27.servimg.com/u/f27/09/04/17/08/untitl10.jpg

Dojčenie pre dieťa znamenalo pocit istoty a bezpečia, ktorý mu zrazu chcete "vziať". Navyše, pitie z fľaše sa od dojčenia veľmi líši. Pri dojčení muselo dieťa uchopiť samo bradavku a aktívne sať, avšak pri kŕmení batoľacím mliekom z fľaše dostane cumlík do úst, z ktorého mlieko samovoľne vyteká. Musíte teda dieťa naučiť, ako na to.

Ako naučiť dieťa na fľašu

1. S učením začnite vtedy, keď ste vy aj dieťa v pokoji a známom prostredí, v ktorom sa obaja cítite bezpečne, keď dieťa nie je choré alebo rozrušené (napr. prechladnutím, rastúcimi prvými zúbkami).  

2. Nečakajte, kým dieťa plače od hladu. Deti, rovnako ako aj dospelí, zvládajú nové skúsenosti lepšie, keď sú odpočinuté a pokojné.

3. Fľaštičku dieťaťu ponúkajte, nenúťte. Ak dieťa plače a snaží sa fľaštičku odstrčiť, nebojujte s ním, dajte si pauzu a skúste to opäť po pár hodinách. Nútením len posilníte negatívnu skúsenosť a dieťa môže byť nabudúce vystresované už len pri pohľade na fľaštičku. 

4. Ak ešte máte materské mlieko, odstriekajte ho a dajte do fľaštičky. Dieťa spozná známu chuť materského mlieka a skúšanie pôjde lepšie, ako keď začnete fľaštičkou podávať rovno dojčenské mlieko a pre dieťa toho bude veľa neznámeho naraz.

5. Ak už materské mlieko nemáte, podajte trošku dojčenského mlieka na lyžičke, aby si dieťatko zvyklo na inú chuť mlieka, než sa začne učiť piť z fľaštičky.

6. Sledujte prietok mlieka - dieťa sa totiž musí pri pití trochu namáhať, aby bol uspokojený jeho sací reflex. Z fľaše držanej hore dnom by malo mlieko pomaly kvapkať - asi 1 kvapka za sekundu.

7.Mierne zohrejte cumlík v prevarenej dojčenskej vode než ho nasadíte na fľaštičku, ktorú ponúknete dieťaťu. Alebo ju krátko schlaďte v chladničke, ak dieťaťu rastú zúbky.

8. Sledujte teplotu mlieka - dojčenské mlieko vo fľaši, má mať rovnakú teplotu, ako má materské mlieko.

9. Skúste rôzne polohy - niektoré deti preferujú rovnakú polohu ako pri dojčení, pre iné funguje zmena polohy.

10. Pri kŕmení z fľaše držte dieťa za ruku a dotýkajte sa ho. Môžete skúsiť tiež chodiť po byte v pomalom tempe a pri chôdzi dieťa hladiť po chrbte. Rozptýlenie je dobrá technika, ako naučiť dieťa sať z fľaše. Cieľom je, aby dieťa nemalo z fľaše strach.

11. Dajte fľašu s dojčenským mliekom oteckovi - keď nie je mamička na dohľad, niektoré deti tak ľahšie akceptujú fľašu.

12. Ak dieťa stále odmieta fľašu, skúste iný typ alebo iný cumlík, môže to chvíľu trvať, než nájdete ten, ktorý bude dieťaťu najviac vyhovovať. 

Ak sa to na prvýkrát nepodarí, nezúfajte a vytrvajte s pokusmi. Doprajte dieťaťu čas, nakoniec bojovať s fľaštičkou prestane a uvidíte, že za chvíľu sa pre neho pitie mliečka stane rovnako obľúbenou činnosťou, ako bývalo dojčenie.


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x