Ako masírovať prsníky

Vaše telo je prispôsobené, aby dieťaťu poskytlo množstvo mlieka zodpovedajúce jeho potrebám. Podporiť tvorbu materského mlieka môžete aj masážou prsníkov.

Young mom breast feeding her newborn child. Lactation infant concept. Mother feed her baby son or daughter with breast milk.

Kedy masírovať prsníky

Masáž pŕs možno vykonávať pred každým dojčením alebo odstrekovaním, pretože spúšťa takzvaný uvoľňovací/vypudzovací reflex.

Masáž po dojčení zase napomáha vyprázdneniu prsníkov, čo podporuje vyššiu produkciu materského mlieka.

Rozhodne ale nepoužívajte masážny olej, pretože jeho vôňa by mohla dieťa odrádzať.

Ako na to:

  • skôr než začnete, uložte sa čo najpohodlnejšie a najuvoľnenejšie,

  • pomocou dvoch prstov robte jemné krúživé pohyby po celom prsníku špirálovito od spodnej časti, kde hrudník prechádza do prsníka, až po dvorec. Vyhnite sa priamym ťahom, pretože by ste mohli poškodiť pokožku. Nepoužívajte celú dlaň - stačia špičky 2-3 prstov,

  • po masáži oboch prsníkov jemne masírujte každú bradavku medzi palcom a ukazovákom. Tým pomôžete uvoľňovaniu hormónov, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka,

  • na záver sa predkloňte dopredu, jemne svojimi prsníkmi traste, aby došlo k uvoľneniu mlieka gravitáciou.

 Mohlo by vás tiež zaujímať: Popraskané bradavky.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x