Ako môžete ochrániť svoje prsia pri dojčení?

 • Mnoho mamičiek trápi bolesť bradaviek a drobné prasklinky. 
 • V nasledujúcom článku vám poradíme, ako sa problémov zbaviť.

Dôvodov, ktoré spôsobujú bolestivé kojenie môže byť hneď niekoľko. Máme pre váš riešenie

Popraskané bradavky

Drobné praskliny (ragády) vznikajú väčšinou ako následok nesprávnej techniky kojenia.

Riešenie:

 • Skontrolujte, či má dieťa pri kojení v ústočkách aj väčšiu časť dvorca a nie len bradavku - ak sú prsia veľmi naplnené mliekom a dieťa sa kvôli tomu zle prisáva, odstriekajte trošku mlieka tesne pred začiatkom kojenia.
 • Po dojčení nechajte bradavky asi 10 minút uschnúť na vzduchu, materské mlieko z nich nestierajte. Naopak niekoľko kvapiek mlieka rozotrite po dvorci a bradavke a nechajte zaschnúť, pretože materské mlieko pôsobí hojivoJe možné použiť krém s hojivým efektom, ktorý nie je nutné pred dojčením zmývať. 
 • Často meňte vložky do podprsenky. Ochranu povrchu bradaviek a bielizne pred presakujúcom mliekom možno zabezpečiť aj použitím tzv. chráničov bradaviek alebo zberačom materského mlieka.

Upchatý mliekovod (retancia mlieka)

Upchatý mliekovod sa prejavuje ako bolestivé podráždenie v jednom mieste prsníka, sprevádzané ložiskovým začervenaním kože a niekedy aj zvýšením telesnej teploty. Príčinou upchania mliekovodu je väčšinou nesprávna technika satia a obmedzovanie kojenia.

Riešenie:

 • Medzi kojeniami používajte chladivé obklady alebo tvarohový obklad, pri teplote aj vhodné lieky na zníženie horúčky.
 • Dieťa prikladajte tak, aby brada dieťaťa pri saní smerovala k postihnutému miestu.
 • Pred dojčením môžete postihnuté zatvrdnuté miesto nahriať teplou vodou, rozmasírovať a mliekovod tak uvoľniť.

Pozor: upchatý mliekovod môže prejsť aj do zápalu prsnej žľazy!

Zápal prsnej žľazy (mastitída)

Na rozdiel od upchatého mliekovodu je pre mastitídu typická vysoká horúčka, zimnica, bolestivé, začervenané a pri dotyku teplé miesto v postihnutom prsníku.

Riešenie: Tento stav vyžaduje liečbu antibiotikami, pokoj na lôžku, dostatočný príjem tekutín, podávanie liekov utišujúcich bolesť a znižujúcich horúčku.

 • Je potrebné pokračovať v častom dojčení aj z postihnutého prsníka alebo z neho mlieko odstriekavať.
 • Medzi dojčeniami na prsník prikladáme chladivé obklady alebo tvaroh, pred dojčením prsník pretrieme vlhkým teplým obkladom.
 • Než dieťa priložíme, niekoľko kvapiek mlieka odsajete a tým uvoľníme dvorec.
Môže vás tiež zaujímať: Problémy pri dojčení

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x