Štikútka - ako si poradiť so čkaním u dojčiat a batoliat?

 • Prvá pomoc pri opakovanom čkaní. 
 • Aké sú príčiny? 
 • Ako postupovať pri čkaní u dojčaťa alebo väčšieho dieťaťa?
Mother holding baby boy on her shoulder

Čo je príčinou čkania u malých detí?

Je ich veľa a sú navzájom veľmi odlišné. Najčastejšie súvisí so zmenami v okolí priebehu nervu, ktorý je spojený so svalovinou bránice alebo so zmenami priamo v okolí bránice.

Ďalšie príčiny štikútky:

 • zvýšená plynatosť žalúdka a čriev,
 • gastroezofageálny reflux,
 • zápal pažeráka, kde pôvodnou príčinou je gastroezofageálny reflux,
 • zápal alebo vredy žalúdka či dvanástorníka.

  Čkanie môže byť náhodným prejavom, ale môže sa objavovať opakovane a dlhodobo. V týchto prípadoch je vhodné vyšetrenie lekárom, ktorý posúdi ďalšie vyšetrenia dieťaťa so zámerom zistiť pôvod ťažkostí.

  Čkanie u dojčiat

  U kojencov je štikútanie pomerne bežné a zvyčajne prejde samo. Vzniká podráždením bránice roztiahnutím žalúdku väčším množstvo potravy, alebo pri odgrgnutí. Ak chcete vaše bábätko čkania rýchlo zbaviť, skúste priložiť dieťa po kŕmení znovu k prsu a nechajte ho niekoľkokrát preglgnúť.

  Čkanie u väčších detí

  Všetky odporúčania sú založené na princípe prerušenia reflexného deja dráždenia svaloviny bránice a pomocných dýchacích svalov. Nie všetky tieto odporúčania sú pre deti vhodné a možné uskutočniť. Možno napríklad skúsiť vyzvať dieťa, aby na krátku dobu zadržalo dych alebo aby vypilo dúšok studenej vody. V prípade opakovaných a dlhodobejších problémov lekár určí ďalší liečebný postup.

  Související články

  Zjistěte více o mateřství

  mom and baby

  Spojte sa s našou poradňou odborníkov

  Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

  Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

  Dôležité upozornenie

  Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

  x