Krvácanie z nosa - ako dieťaťu pomôcť?

  • Krvácanie z nosa môže byť ojedinelé, sprevádzané hlavne úrazom danej oblasti. 
  • Kedy je potrebné mu venovať väčšiu pozornosť? 
  • Aká je prvá pomoc pri krvácaní z nosa?
A cute baby girl laughing while holding a tissue

Ako vzniká krvácanie v nose?

V prednej časti nosového septa sa totiž nachádza veľké množstvo vetvičiek tepien, ktoré sú veľmi náchylné k mechanickému či inému poškodeniu. U detí sa tak krvácanie z nosa ľahko objavuje po úraze danej oblasti, ale často sprevádza aj rôzne detské infekčné ochorenia, napríklad chrípku alebo iné virózy.

Kedy krvácaniu z nosa treba venovať pozornosť?

Časté krvácanie z nosa môže byť samozrejme prejavom aj iného ochorenia. Vyskytuje sa napríklad u detí s porušenou pevnosťou ciev, poruchou zrážanlivosti krvi, vyšším tlakom a podobne. V týchto prípadoch je potom krvácanie častejšie a väčšinou trvá dlhšie.

Kedy kontaktovať lekára?

Pri opakovaných krvácaniach, bez inej zjavnej príčiny, by ste mali kontaktovať pediatra, prípadne by malo byť uskutočnené ORL alebo iné odborné vyšetrenie, podľa posúdenia detským lekárom.

Ako krvácanie zastaviť?

Doma by sa krvácanie z nosa dieťaťa malo zastaviť po jednoduchom manévri – niekoľkominútovom stlačení nosného krídla ku nosovému septu na strane nosného východu, kde je dané krvácanie (stlačenie nosa ako pri smrkaní).

Prvá pomoc pri krvácaní z nosa

  • odporúča sa záklon hlavy, pri ktorom by postihnutý mal sedieť nad umývadlom,

  • nos je dôležité stláčať,

  • dieťa by malo byť v pokoji,

  • pri krvácaní pomáha priloženie studeného obkladu na zátylok a nos dieťaťa, kedy reaktívne dôjde k stiahnutiu ciev v nose, a tak k lepšiemu a rýchlejšiemu zastaveniu krvácania. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x