Šestonedelie - hojenie po pôrode

 • Po pôrode by mamička mala dbať o dennú hygienu a venovať sa popôrodnej gymnastike. 
 • Ako prebieha hojenie a na čo by ste si mali dávať pozor počas šestonedelia?

Pôrodné poranenia a ich hojenie

V prvých týždňoch po pôrode prebieha hojenie pôrodných poranení. Stehy postupne samy vypadávajú, "vnútorné" sa vstrebávajú. K vypadnutiu stehov dochádza podľa použitého šicieho materiálu zhruba do dvoch týždňov od pôrodu. Môže sa stať, že žena v oblasti, kde prebehlo šitie, cíti napínanie alebo štípanie. To môže sprevádzať práve spomínané hojenie pôrodných poranení a vypadávanie stehov. 

Rozhodne sa netreba báť odstránenia stehov, pretože dnes sa na šitie epiziotómie používajú už len vstrebateľné šicie materiály. Pri problémoch môže pomôcť napríklad odvar z repíka. Pri výraznej bolestivosti či nejasnostiach by mala žena navštíviť gynekológa.

Počas celého priebehu šestonedelia:

 •      vyhnite sa pohlavnému styku,
 •      by ste nemali prechladnúť,
 •      dodržiavajte vhodnú životosprávu,
 •      majte dostatočný príjem tekutín.

  Menštruácia po pôrode

  Prvé mesiačiky po pôrode môžu prísť už po 4 - 6 týždňoch, ale záleží aj na tom, či žena dojčí alebo nie.

  Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

  Související články

  Zjistěte více o mateřství

  mom and baby

  Spojte sa s našou poradňou odborníkov

  Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

  Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

  Dôležité upozornenie

  Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

  x