Epiziotómia - kedy je potrebná?

Epiziotómia, tzv. nástrih hrádze je častou témou v diskusiách čakajúcich mamičiek na pôrod. Kedy je potrebný nástrih hrádze? Ako vám uľahčí pôrod a prípadné popôrodné komplikácie?

Spolupracujte s pôrodníkom

Hoci je rodička pri tlačení plne sústredená na to, že už čoskoro bude po všetkom, je dôležité, aby netlačila bezhlavo a spolupracovala s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou, ktorí pôrod vedú. Intenzitu tlačenia je totiž potrebné regulovať, pretože najviac a najsilnejšie nemusí vždy znamenať najlepšie. Pri rýchlom prechode bábätka pôrodnými cestami hrozí väčšie poranenie pôrodných ciest.

Nástrih hrádze zabráni vzniku väčších poranení

Keď sa začne hlavička objavovať pri pošvovom vchode (prerezávať sa), napína pri tom hrádzu. To je miesto medzi vonkajšími rodidlami a konečníkom. Tú síce pôrodník či pôrodná asistentka pri pôrode chráni, ale ak je hrádza príliš vysoká alebo príliš krehká, býva nutné vykonať nástrih hrádze (epiziotómiu), aby sa zabránilo vzniku väčších poranení.

Epiziotómia sa uskutočňuje v čase, keď rodička intenzívne tlačí, hrádza je teda silne napätá a rodička jej prevedenie obvykle nevníma.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3