Prvé dojčenské mlieko? Buďte pripravená!

  • Prechod z materského mlieka na mlieko dojčenské je pre dieťa veľká zmena, na ktorú si musí zvyknúť. 
  • S akými problémami sa na tejto ceste môžete stretnúť?

Čo môžete očakávať, keď dáte dieťaťu prvýkrát dojčenské mlieko?

1. Odmietanie mlieka

Prechod na dojčenské mlieko je veľká zmena, takže je úplne normálne, keď dieťa prvé mlieko odmieta. Nemá to žiadnu súvislosť s kvalitou mlieka, dieťatko iba prirodzene odmieta nové chute . Doteraz dieťa poznalo len chuť materského mlieka, a chvíľu trvá, než si zvykne na inú chuť.

Chcete vedieť, čo robiť, keď dieťa odmieta dojčenské mlieko?

2.  Dieťa nevie, ako z fľaštičky piť

Satie materského mlieka z bradavky je odlišné od satia mlieka z fľaše. Doprajte dieťaťu čas, než sa naučí novú techniku ​​a zvykne si.

3.  Iná frekvencia vyprázdňovania a iná stolica

Je normálne, ak dieťa, ktoré ste prestala dojčiť, máva stolicu menej často alebo inak vyzerajúcu . Stolica a frekvencia vyprázdňovania je u dojčeného dieťaťa odlišná než u dieťaťa kŕmeného dojčenským mliekom a mení sa aj farba stolice. Ide o prirodzenú reakciu organizmu a malých zmien sa nemusíte obávať. Dôležité je, že dieťa na mlieku prospieva.

Prečítajte si čo robiť, keď máte pocit, že  dieťa mlieko netoleruje?

Vyvarujte sa striedaniu značiek

Mnoho mamičiek rieši odmietanie mlieka výmenou značky. To je ale chyba - časté striedanie môže dieťaťu aj uškodiť, pretože rýchle zmeny zaťažujú tráviaci systém , takže dieťa môže trpieť nadúvaním alebo dlhodobejšou hnačkou.

Zlatá rada - trpezlivosť ruže prináša

Nemusíte sa báť, odmietnutie prvej fľaštičky dieťa nijako neohrozí. Obrňte sa trpezlivosťou a skúšajte jedno vybrané mlieko najmenej 6-8 krát . Dieťaťu tak poskytnete dostatok času na prijatie zmeny. 

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x