Prvá pomoc pri otrave liekmi a inými jedmi

  • Malé deti chcú preskúmať všetko, čo im príde pod ruku a niekedy sa stretnú s výrobkami či látkami, ktoré môžu spôsobiť otravu. 
  • Viete aká je prvá pomoc pri otrave?

Čo je to otrava?

Otravu môže spôsobiť prehltnutie nejakej potraviny, vdýchnutie jedovatej látky či jej kontakt s pokožkou. Otravu treba odlíšiť od alergickej reakcie, čiže od neprimeranej reakcie na bežne sa vyskytujúcu látku. Otrava je chorobný stav vyvolaný jedom v organizme.

1. Lieky

Práve otrava liekmi patrí k najpočetnejšej skupine otráv – až 85 % všetkých prípadov . Náhodné požitie liekov býva časté práve u malých detí, veľa liekov má peknú farbu i tvar a môžu vzdialene pripomínať cukríky. Snažte sa lieky pred deťmi skrývať, nenechávajte ich na miestach, kam deti dosiahnu, radšej ich nevyberajte z pôvodného obalu a minimalizujte riziko zámeny (aj vy sa môžete pomýliť).

Prvá pomoc pri otrave liekmi

Vyvolajte zvracanie , dajte dieťaťu vo vode rozpustené živočíšne uhlie, uložte ho do stabilizovanej polohy a  rýchlo zavolajte 155 alebo 112 . Dobré je zistiť, aké lieky dieťa zjedlo, a škatuľku ukázať lekárovi.  

2. Jedovaté rastliny

V domácnosti ani na záhrade radšej nepestujte jedovaté rastliny. Ak si nie ste istí, spýtajte sa v záhradkárstve. Pozor si dávajte aj na prechádzkach v prírode, nedovoľte deťom, aby trhali neznáme plody a pod.  

Prvá pomoc pri otrave jedovatou rastlinou

Neprepadnite panike a snažte sa čo najrýchlejšie určiť, o akú rastlinu ide – informácie nájdete v Národnom toxikologickom informačnom centre (tel.: 02/5465 2307). Ak sa vám nepodarilo rastlinu identifikovať, odborník z NTIC vám pomôže. Kým príde záchranka, dajte dieťaťu živočíšne uhlie a dajte mu napiť (najlepšie čaj). Ak dieťa zjedlo rastlinu, ktorá spôsobuje bolestivé opuchy v ústach, dajte mu cmúľať ľad, zmrzlinu alebo nejaký studený nápoj.

3. Čistiace prostriedky

Aj bežné domáce prostriedky a kozmetické prípravky môžu dieťaťu ublížiť. Či už sú to aviváže, prostriedky do umývačky riadu, toaletné mydlo, púdre, farby na vlasy, alebo parfumy, to všetko môže po požití spôsobiť otravu. Nerobte si doma zásoby, neodsýpajte pracie prášky do neoriginálnych obalov (napríklad do dózy od kakaa atď.), už pri nákupe vyberajte také, ktoré majú ochranný uzáver a ktoré malé dieťa neotvorí, nekupujte žiadne prípravky, ktoré sa podobajú na potraviny, a vždy dodržiavajte návod na použitie. Prázdne obaly nedávajte deťom na hranie a nevyhadzujte ich do odpadkového koša.  

Prvá pomoc pri otrave čistiacimi prostriedkami

Ak už dieťa predsa len niečo také prehltne, v prípade dezinfekčných prostriedkov, acetónu, čistidiel, prostriedkov na pranie a pod. nevyvolávajte zvracanie a význam nemá ani živočíšne uhlie . Dieťaťu dajte vodu, čaj alebo mlieko a zavolajte záchranku. V týchto prípadoch hrozí poleptanie sliznice, kŕče, hnačky atď.  

rada pre vás

Vo všetkých prípadoch otravy kontaktujte lekársku pohotovosť!

Tipy určené priamo pre vás

Chcete dostávať praktické tipy a rady priamo na váš e-mail? Stačí sa zaregistrovať do Nutriklubu a my vám ich budeme posielať - vždy podľa aktuálného veku vášho dieťátka!


Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x