Čo robiť, keď dieťa dostane vši

  • Prílišné škrabanie hlavy u detí alebo dospelých môže byť príznakom vší. 
  • Aká správne identifikovať vši a postupovať pri ich zbavovaní? 
  • Aká je prvá pomoc pri všiach?
769722083

Hlavné príznaky? Škrabanie

Vši sa živia krvou, ktorú sajú z kože vlasatej časti hlavy dieťaťa alebo samozrejme i dospelého človeka, pokiaľ i u dospelého príde k zavšivaveniu. Bodnutie všou svrbí, čo vyvoláva hlavný príznak tohto postihnutia – škrabanie. Do kože sa jednoducho môže zaniesť infekcia, môžu sa tak objaviť hnisavé ložiská, prejavy ekzému.

Postup pri zisťovaní výskytu vší:

  • ak budete vyčesávať vlasy hustým hrebeňom najlepšie uvidíte, či má dieťa vši. Najlepšie je vyčesávanie na biely papier, kde vši nájdete,

  • prehliadka hlavy dieťaťa - strieborno-biele vajíčka (hnidy) nachádzame najčastejšie pri korienkoch vlasov, zvlášť za ušami a v zátylku.

Vši nie sú známkou zlej hygieny v rodine

Vši sa šíria najmä v kolektívoch detí – v materskej škole, škole, ubytovniach a pod. Voš sa jednoducho prenáša , a tak môže postihovať nielen deti v rodinách kde nie sú hlavnou zásadou niektoré hygienické návyky, ale postihuje samozrejme aj deti, ktoré majú napríklad svoj vlastný hrebeň a starajú sa o svoju hygienu. V škole i v rodine sa tak vši môžu jednoducho rozšíriť.

Je nutný lekár?

Zavšivené deti nemusia byť vyšetrené lekárom. 

Ako prebieha liečba?

  • v lekárni po porade s lekárnikom zakúpte špeciálny šampón,

  • pri umývaní vlasov umývajte takisto aj pokožku hlavy. Šampón je potrebné aplikovať opakovane, po dobu niekoľkých týždňov,

  • vajíčka, ktoré zostali vo vlasoch je potrebné vyčesávať jemným hrebeňom.

Dohola?

V niektorých prípadoch je jediným riešením ostrihanie vlasov dieťaťa, ktoré môže uľahčiť základnú liečbu.

Ako už bolo povedané, pedikulózu môžu mať i deti z rodín s prísnymi hygienickými návykmi, a preto sa nikdy nehanbíme a výskyt vši u dieťaťa ohlásime v škole či inom kolektíve, v ktorom sa pravdepodobne môže pedikulóza rozniesť, a kde je nutná liečba aj u ostatných postihnutých. Inak sa vší u detí budeme ťažko zbavovať.

Mohlo by vás zaujímať: Starostlivosť o choré dieťa.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x