Lekárnička pre dojčatá

 • Pokiaľ práve pripravujete výbavičku pre bábätko, potom nezabudnite doplniť svoju lekárničku o niekoľko nevyhnutností. 
 • Novorodenci a dojčatá by sa v prvom roku mali liekom skôr vyhýbať, ich podávaniu by preto vždy mala predchádzať konzultácia s lekárom. 
 • Liekmi sa teda nemusíte nijak predzásobovať. 
 • S touto lekárničkou pre novorodencov ale chybu neurobíte.

Čo by v lekárničke pre najmenších nemalo chýbať?

 • 60 % lieh na čistenie pupka po narodení
 • Buničité štvorčeky na ošetrenie pupka a na vytieranie očí – oči novorodencov sú náchylnejšie na zápaly, preto každé oko vytierajte zvlášť novým štvorčekom namočeným v čistej teplej vode alebo v bórovej vode.
 • Krém na zaparenú detskú pokožku
 • Probiotické kvapky – v prvých troch až piatich mesiacoch dojčatá často trpia tzv. detskou kolikou, teda pravidelne sa opakujúcou a niekoľko hodín nepoľavujúcou bolesťou bruška. Prevenciou môžu byť napríklad probiotické kvapky. Ich zaradenie radšej konzultujte s lekárom.
Zapamätajte si

Každé probiotické kvapky obsahujú iný kmeň probiotík. Užívanie kvapiek tak vždy konzultujte so svojím pediatrom.

 • Nahrievací vankúšik – pokiaľ už sa bolesti bruška spojené s nadúvaním objavia, poskytne šetrnú úľavu teplo v podobe nahrievacieho vankúšika. Často býva vyplnený čerešňovými kôstkami alebo hroznovými zrnkami a kúpite ho napríklad v drogérii.
 • Krém na bruško proti nadúvaniu – jedným z možných riešení nepríjemného nadúvania u dojčiat je masáž bruška. Tú môžete vykonávať buď s pomocou detského olejčeka alebo špeciálneho krému proti nadúvaniu. U každého bábätka ale funguje niečo iné a je teda potrebné obrniť sa trpezlivosťou a skúšať rôzne alternatívy.
 • Nosná odsávačka – na výber máte odsávačku ručnú (skôr na núdzové využitie), variant na batérie alebo na vysávač. Výkon odsávačiek na batérie sa významne líši a aj tu sa vyplatí si priplatiť. Odsávačky na vysávač sú síce kontroverzné, ale výkon podajú a pri šetrnom zaobchádzaní bábätku by nemali dieťaťu ublížiť. Navyše sú cenovo dostupné.
 • Morská voda do nosa pre najmenších – používa sa spolu s odsávačkou pre šetrnejšiu starostlivosť.
 • Teplomer – pre najmenšie deti je ideálny bezdotykový teplomer, ktorý umožňuje ľahko zmerať teplotu u veľmi pohyblivého alebo spiaceho dieťaťa. Nevýhodou môže byť menšia spoľahlivosť. Alternatívou je digitálny teplomer, ktorým zmeriate teplotu v konečníku. 

Nikdy nepoužívajte ortuťový teplomer na zavádzanie do konečníka!

 • Čapíky alebo sirup na tlmenie horúčky – majte pripravené doma hneď po narodení, ale o použití sa vždy poraďte s pediatrom. 
 • Rektálna rúrka – táto tenká trubička sa zavádza do konečníka, čím umožňuje plynom ľahšie uniknúť. Pomôže tiež pri zápche. Rúrka sa zavádza tenším koncom natretým olejčekom. Pri aplikácii vždy postupujte veľmi opatrne, aby nedošlo k poraneniu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x