Už chodím! Prvé kroky dieťaťa

  • Prečítajte si naše praktické rady o tom, ako podporiť vaše dieťa v jeho prvých krokoch a takisto zistite aký správny vývoj chôdze vášho dieťaťa.

Vývoj chôdze dieťaťa

13. mesiac

Asi v 13. mesiaci začína dieťa chodiť samostatne, vie urobiť niekoľko krokov a bez opory sa zastaviť. Chôdza sa stáva istejšia a dieťa postupne zvláda aj prekážky, napríklad schody.Keď ho chytíte za ruku, vie už vyjsť po schodoch.

24. mesiac

V dvoch rokoch pri chôdzi po schodoch už vašu pomoc väčšinou ani nepotrebuje, vo veku dva a pol roka strieda hore schodmi obidve nohy rovnako ako dospelý. Dolu schodmi to už je ťažšie, zvyčajne to zvládne až okolo troch až štyroch rokov.

36. mesiac

Trojročné deti zväčša s istotou chodia a behajú aj po nerovnom teréne a lepšie koordinujú svoje pohyby. Vedia skákať na jednej nohe aj na oboch. Koncom tretieho roka sa už batoľa môže naučiť bicyklovať.

Praktické rady, ako dieťa učiť chodiť:

  • Dieťa by malo chodiť bosé, pretože to podporuje chodidlá, členky a svaly na nohách. Keď behá len v ponožkách (samozrejme, protišmykových), naučí sa správne našľapovať a došľapovať až na päty. Ak už dieťaťu musíte obuť topánky, kupujte kvalitnú obuv. (Pomôcť môže značka „žirafy“- ide o zdravotne nezávadnú, certifikovanú obuv vyrobenú v Českej republike. Certifikáciu zaviedla Česká obuvnícka asociácia a jej kritériá určil tým odborníkov v spolupráci s Českou ortopedickou spoločnosťou, pozn.aut)

  • Je dobré mať v byte pohovky a nízke stoly, aby malo dieťa určitú poistku, o ktorú sa môže oprieť. Keď už bude mať väčšiu istotu, rozmiestnite po pohovke hračky, aby malo motiváciu chodiť okolo.  

  • Nechajte dieťa, aby postupne preskúmalo celý byt, je to pre jeho dobro.  

  • Dieťaťu doprajte čo najviac spontánneho pohybu vo voľnom priestore.

Užívajte si čas objavovania a myslite tiež na to, čo so sebou nová pohyblivosť prináša. Zabezpečte byt tak, aby pre dieťa nebol nebezpečný. 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Mapa psychomotorického vývoja 1.-3. rok

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x