Apgar hodnotenie u novorodenca

Apgar skóre je tzv. hodnotenie zdravotného stavu novorodenca v prvých minútach po pôrode. Aké sú jednotlivé kritéria a čo znamená, ak vaše dieťatko získalo napríklad 9 bodov?

Vernix covered newborn with a lot of hair, lying on a table under the light, just after he was born, being assessed for apgar score by a midwife in delivery room in hospital. New life, health assessment concept.

Apgar skóre

V prvých minútach po pôrode hodnotí lekár nasledujúce prejavy:

  • A - adaptácia kože. Hodnotí sa farba kože a jej schopnosť sa vyrovnať s prostredím mimo plodovú vodu. 

  • P - pulz. Lekári merajú počet srdcových sťahov. 

  • G - grimasy. Lekár hodnotí odozvu dieťaťa na podráždenie. 

  • A - aktivita. Hodnotí sa napätie svalov. 

  • R - respirácia, teda dýchanie.

Vysvetlenie výsledkov testu

Stav dieťaťa sa hodnotí v prvej, piatej a desiatej minúte po pôrode, bodmi od nuly do dvoch (čím lepší stav novorodenca, tým viac bodov):

  • 8-10 bodov zodpovedá zdravému novorodencovi, ktorý je po pôrode bez ťažkostí

  • 5-7 bodov znamená, že novorodenec má pri príchode na svet určité ťažkosti so začiatkom dýchania, s prispôsobením sa novým podmienkam, väčšinou však majú prechodný charakter

  • menej než 5 bodov majú novorodenci s porušenými základnými životnými funkciami, ktorí vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť

Mohlo by vás tiež zaujímať: Prvé priloženie

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x