Ako sa vrátiť do práce po rodičovskej dovolenke

Hovoríme svojim deťom, že pre nás znamenajú celý svet, a myslíme to úprimne. Napriek tomu je prirodzené, že sa realizujeme aj inak ako starostlivosťou o naše ratolesti. Návrat do práce po rodičovskej dovolenke prináša nové výzvy aj príležitosti. Ak zvažujete tento krok, poradíme vám, ako sa pripraviť a zvládnuť ho s ľahkosťou.

a woman  in her kitchen paying a bill by phone

Kedy sa mám z rodičovskej dovolenky vrátiť do práce?

Túto otázku ste si možno položili už pri rodinnej porade, keď ste žiadali o rodičovský príspevok. Hoci jeho výška je pevne stanovená, výška pravidelnej mesačnej dávky závisí od počtu mesiacov, ktoré plánujete stráviť doma s dieťaťom. Zvolenú dĺžku však môžete raz za tri mesiace upraviť, takže nejde o definitívne a záväzné rozhodnutie.

Ako však spoznať ten optimálny „bod návratu“? Každé dieťa je jedinečné, čo sa odráža aj na náročnosti starostlivosti oň. Preto nemá zmysel držať sa svojich predošlých predstáv typu „čím skôr, tým lepšie“ alebo sa porovnávať s inými mamičkami. Záleží na vašich ambíciách, podpore širšej rodiny, finančnom zázemí a možnostiach skráteného úväzku vo vašom zamestnaní alebo odbore. Buďte k sebe láskavé a trpezlivé!

Napriek tomu existuje jeden dôvod, prečo väčšina mamičiek nezvažuje návrat do práce už počas materskej dovolenky (pred nástupom na rodičovskú). Je to nepredvídateľnosť potrieb dieťaťa, najmä čo sa týka dojčenia. Po prvých intenzívnych mesiacoch sa však detský jedálniček rozširuje, čo zvyšuje zastupiteľnosť mamičiek ako primárnych opatrovateliek. Skvelým pomocníkom v tomto období môžu byť pokračovacie mlieka Nutrilon.

Aké máte po rodičovskej dovolenke kariérne možnosti?

  1. Návrat k pôvodnému zamestnávateľovi
    Ak sa vraciate do kolektívu, s ktorým ste sa lúčili s tehotenským bruškom, máte jednu obrovskú výhodu: vyhnete sa stresu z orientácie v novej spoločnosti a potrebe dokazovať sa nadštandardným pracovným nasadením.

  2. Hľadanie novej práce
    Ak návrat k pôvodnému zamestnávateľovi nie je možný alebo vás lákajú nové výzvy, preskúmajte nové pracovné možnosti. Zmena zvyčajne prináša lepšie platové podmienky a rôznorodejšie príležitosti na profesijný rast.

  3. Vlastné podnikanie
    Mnohé ženy po rodičovskej dovolenke začnú podnikať. Podnikanie umožňuje lepšie prispôsobiť pracovný režim potrebám rodiny a zároveň rozvíjať nové záujmy a odbornosti, ktoré ste objavili počas rodičovskej.

  4. Úrad práce
    Neviete, ktorým smerom sa vydať? Obráťte sa na Úrad práce. Môžu vám poradiť s rekvalifikáciou alebo ponúknuť pracovné miesta.


5 rád, ako zvládnuť návrat do práce po rodičovskej

1. Udržujte kontakt s kolegami aj odborom
Po narodení dieťaťa je úplne prirodzené „vypnúť“ a odpojiť sa od práce. Keď sa vám však vrátia pracovné myšlienky, počúvajte ich. Obnovte neformálnu komunikáciu s kolegami, buďte aktívni na LinkedIne alebo sa zúčastnite komunitných akcií. Získate prehľad o novinkách vo svojom odbore a udržíte sa v povedomí zamestnávateľa.

2. Plánujte návrat vopred
Informujte zamestnávateľa o plánovanom návrate aspoň tri mesiace dopredu. Firmy nemusia vždy reagovať flexibilne, a včasná komunikácia vám pomôže vyhnúť sa zbytočnému stresu.

3. Zabezpečte si spoľahlivú starostlivosť o deti
Či už ide o opatrovateľku, jasle alebo škôlku, zabezpečte si dostatok času na pracovné povinnosti. Nepodceňujte logistiku spojenú s odvozom detí a plánujte rozdelenie rodinných povinností s partnerom.

4. Buďte k zamestnávateľovi úprimní
Ak narazíte na nečakané prekážky, ako je zlá adaptácia dieťaťa v škôlke alebo zdravotné problémy člena rodiny, komunikujte ich otvorene. Spolu so zamestnávateľom určite nájdete vhodné riešenie.

5. Vzdelávajte sa počas rodičovskej
Čas na sebarozvoj sa objavuje postupne. Využite online kurzy, semináre alebo víkendové školenia, ktoré vám môžu pomôcť udržať krok s odborom a pripraviť sa na návrat.

Držíme vám palce a prajeme úspešný návrat do pracovného života!

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x