Batoľa a jeho vývoj: čo vás čaká?
Batoľa a jeho vývoj: čo vás čaká?
4 minúty čítania

Jednoročné dieťa už samo začína chodiť a čoraz viac sa začínajú prejavovať aj jeho povahové črty. 

Do obľúbených

Batoľa a jeho vývoj: čo vás čaká?

4 minúty čítania

Jednoročné dieťa už samo začína chodiť a čoraz viac sa začínajú prejavovať aj jeho povahové črty. 

Do obľúbených

Prvé kroky

Niekoľko prvých mesiacov sa pridŕža nábytku, ale potom sa už snaží pohybovať bez opory. Žiadny "správny" čas pre prvé samostatné krôčiky nie je, vývoj každého dieťaťa je úplne individuálny. Mnohé deti začínajú chodiť medzi jedenástym a štrnástym mesiacom života, niektoré to však skúšajú podstatne skôr, či naopak až vo veku sedemnástich mesiacov. Buďte svojmu bábätku nablízku a podporujte ho; nič sa však nesmie uponáhľať.

Prvé samostatné kroky vyžadujú pevný a už pomerne vyvinutý oporný, resp. svalový systém , a je teda nanajvýš dôležité zabezpečiť vášmu batoľaťu zdravý a vyvážený jedálniček, z ktorého môže čerpať vitamíny, minerálne látky a ďalšie nutričné ​​látky potrebné pre ďalší rozvoj.

Pravák alebo ľavák?

S blížiacimi sa druhými narodeninami uvidíte, či je vaše dieťa skôr pravák alebo ľavák. V skutočnosti sa táto vlastnosť formuje už v maternici, a ľavákov je preto pomerne málo: v dospelej populácii sú zastúpení 7-10%. Ale nech už vaše bábätko dáva prednosť akejkoľvek strane, bude to jeho obľúbená strana pre následné kŕmenie, čmáranie aj kopanie do lopty . S drobnou výpomocou si s ňou dokonca dokáže vyčistiť aj zuby.

Menšie frustrácie

Centrálny nervový systém vášho bábätka sa vyvíja spolu s ním, a ono si tak postupne uvedomuje a osvojuje celý rad emócií a zážitkov. Slovná zásoba je v tomto rannom veku príliš obmedzená, než aby vyjadrila všetko, čo je potrebné vysvetliť, čo často vedie k istej frustrácii ako na strane dieťaťa, tak aj na vašej. A práve preto sú deti vo veku dvanástich až osemnástich mesiacov tak náchylné k výbušnému správaniu a najrôznejším výlevom. Zároveň sa však učia neverbálnej komunikácii, napríklad, zakrývajú si tvár, keď sa hanbia.

Ako si dieťa postupne uvedomuje samo seba

Batoľatá si tiež začínajú uvedomovať seba, o čom svedčí používanie osobného zámena "ja" . Tiež im robí určitý problém pochopenie konceptu zdieľania, nie je teda zďaleka neobvyklé, že sa čo chvíľa niečoho chopí a kričí, že to je "moje". Snažte sa zachovať pokoj a nenechajte sa znervózniť zistením, že vaše bábätko úplne otvorene uprednostňuje hry samo so sebou, než aby sa zapájalo do nejakej skupinky - to je úplne bežné.

Zdokonaľovanie komunikačných zručností

Komunikačné zručnosti vášho bábätka sa postupne zlepšujú, používanie jednotlivých slov prechádza do formovania viet a konkrétnych požiadaviek.

  • vo veku dvanástich mesiacov je batoľa schopné používať od jedného do piatich slov

  • vo veku štrnástich mesiacov potom už dvadsiatich

Ak svojho drobčeka vychovávate v dvojjazyčnej domácnosti, počty sa delia medzi oba používané jazyky.

Čo ak batoľa nerozpráva alebo rozpráva menej?

Niektoré batoľatá "na rozprávanie" príliš nie sú. Neprepadajte panike, ak sa s vami vaše bábätko "nechce" rozprávať; chápe totiž oveľa viac, než je schopné oznámiť. Cieľom je samozrejme počuť od dieťaťa, napríklad, "chcel by som svoj hrnček", ale pre začiatok prirodzene postačí "hrnček".

Prvé repliky sú veľmi jednoduché a často obsahujú len to najpodstatnejšie, napríklad, "mama hrať" namiesto "mami, poď sa so mnou hrať". Čím viac slov a pojmov si dieťa osvojí, tým pozornejšie vám bude naslúchať. V tomto období deti milujú jednoduché pesničky a riekanky, osviežte si teda v pamäti svoje najobľúbenejšie a naučte ich aj svojho drobčeka.

Osobnosť znamená aj vlastné rozhodovanie

S rastúcim uvedomovaním si vlastnej identity, s rastúcim objemom najrôznejších prianí a túžob môže sa vaše dieťa začať usilovať o vedúcu úlohu a chcieť mať veci pod svojou kontrolou. Ponechanie určitej voľnosti a priestoru pre rozhodovanie je skvelým spôsobom, ako podnietiť ďalší rozvoj batoľaťa. Dovoľte mu napríklad vyberať si oblečenie alebo určovať, ktorú hru si zahráte. Tiež ho učte orientovať sa v priestore, a to tým, že mu ukážete, ako sa chodí dopredu, dozadu alebo do strany, a tiež ako sa behá a skáče.

Majte, prosím, na pamäti, že v tomto období batoľa obzvlášť citlivo vníma mimiku a výrazy tváre, a môže hocikedy prekvapiť, čo všetko si dokáže zapamätať a napodobniť.

Optimálna rovnováha

Hoci vaše dieťa vyzerá každým dňom viac a viac ako malý dospelák, jeho každodenné potreby sú stále veľmi odlišné od našich. Napríklad pokiaľ ide o výživu, tak spotreba energie je u batoľaťa oproti dospelému človeku trojnásobná, avšak žalúdok má naopak tretinový objem. To znamená, že každé sústo sa počíta.

Optimálnu rovnováhu dosiahnete podávaním troch malých, ale vyvážených hlavných jedál denne a výdatných pochúťok v intervaloch medzi nimi.

Infolinka

Ak máte v súvislosti s kŕmením či vývojom svojho bábätka akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa na našich odborníkov na infolinke 0800 601 600 - zadarmo v pracovných dňoch od 8:30 do 16:00.

Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
Přidejte s k nám!
Pomohol vám článok?
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Vývoj batoľaťa a starostlivosť o batoľa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Nový e-shop - CHCEM ZĽAVU