1. Správna poloha pri dojčení
Už samotný začiatok dojčenia výrazne ovplyvňuje to, či bude celé kojenie úspešné - tejto téme sa venujeme v samostatnom článku 10 tipov ako správne začať s dojčením. Ideálnu polohu pre bábätko a mamičku nie je možné stopercentne odporučiť. Vždy záleží na každej žene a jej dieťatku, čo je obom príjemné. Platí však všeobecná zásada, že poloha nesmie mamičku bolieť a bábätko musí piť. Väčšina neúspechov pri dojčení je spojená s nesprávnou technikou dojčenia. Dôležitými predpokladmi úspešného dojčenia sú:
Poloha pohodlná pre matku a dieťa
Nepohodlie môže byť príčinou stresu, ktorý negatívne ovplyvňuje tvorbu materského mlieka.
Správna vzájomná poloha matky a dieťaťa
Bábätko leží na boku; tvár, hrudník, bruško aj kolená dieťaťa smerujú k telu matky. Mamička priťahuje dieťa za ramená a chrbátik bližšie k sebe; nikdy nepriťahujte dieťa za hlavičku! Dieťa pri priložení nesmie ležať na chrbte. Ucho, ramená a bedrá dieťaťa sú v jednej línii. Prsty ruky mamičky, ktorá podopiera hlavičku sa dotýkajú hlavičky dieťatka v oblasti pod ušami. Medzi telom matky a dieťaťa nesmie byť žiadna prekážka. Brada, tvár a nos dieťaťa sú v tesnom kontakte s prsníkom matky.
2. Správne držanie prsníka
Prsty ruky, ktorými matka podopiera ponúkaný prsník, sa nesmú dotýkať dvorca. Prsník dieťaťa ponúkame tak, aby uchopilo čo najväčšiu časť dvorca, nikdy nie len bradavku.
3. Správna technika prisatia a satia
-
bradavka prsníka matky musí byť vždy v úrovni úst dieťaťa,
-
dráždením okolia úst bradavkou vyvoláme hľadací reflex – dieťa naširoko otvorí ústa, dolná pera je vyhrnutá von, jazyk presahuje dolnú peru,
-
matka ponúkne dieťaťu prsník tak, aby uchopilo nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Bradavka je tak hlbšie v ústach dieťaťa a nebude zraňovaná pohybmi jazyka a dolnej čeľusti. Jazyk dieťaťa vlnovitým pohybom spredu dozadu posúva a tlačí bradavku aj s dvorcom ku tvrdému podnebiu a týmto tlakom sú vyprázdňované mliečne sínusy uložené po obvode dvorca a naplnené mliekom.
Pozor!
Dieťa pri prikladaní nesmie kričať. Matka pri dojčení nemá pociťovať bolesť, bradavky sú po dojčení neporušené .
Dieťa spočiatku saje rýchlymi, krátkymi ťahmi. V okamžiku uvoľnenia mlieka z prsníka sa sacie pohyby dieťaťa prehlbujú a spomaľujú. Pri správnom satí sa pohybujú spánky a uši dieťaťa. Je počuť zvuk prehĺtania, dieťa nemľaská, líca dieťaťa nevpadajú.
Brožúra nielen o dojčení
Prečítajte si rady o dojčení a detskej výžive od našich odborníkov v prehľadnej brožúre, ktorú si môžete zdarma stiahnuť vo forme PDF.