7. týždeň tehotenstva

Váš imunitný systém sa v siedmom týždni tehotenstva naďalej prispôsobuje rastúcemu dieťatku. Buďte opatrná s výberom potravín a dbajte aj na správnu prípravu jedla. Zistite tiež, či nemáte vyššie riziko vzniku tehotenskej cukrovky.

Čo sa deje vnútri vášho tela?

Váš imunitný systém sa rovnako ako v 6. týždni tehotenstva prispôsobuje vášmu dieťaťu, aby ho mohol chrániť. Teraz je čas na to, aby ste svoju obranyschopnosť čo najviac podporili, a to predovšetkým zdravou stravou opatrnosťou pri príprave jedla .

Nekonzumujte nič, čo nie je čerstvé, a vyhýbajte sa potravinám, ktoré by pre vás mohli predstavovať riziko (napr. syry typu Brie a iné mäkké zrejúce syry, ďalej krevety a kôrovce). Ubezpečte sa, že všetky potraviny pred varením dôkladne umyjete a očistíte. To isté platí aj o hygiene rúk.

Tehotenská cukrovka – hrozí vám?

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes je stav, ku ktorému dochádza len v tehotenstve. Tehotenstvo má vplyv na spôsob, akým vaše telo využíva glukózu, čo má za následok vysoké hladiny cukru v krvi. Neliečená tehotenská cukrovka môže viesť k pôrodu dieťaťa s  vyššou pôrodnou hmotnosťou  a zvýšenému riziku vzniku obezity a cukrovky  u vášho dieťaťa v budúcnosti. Preto je potrebný pravidelný screening – vyšetrenie, na základe ktorého sa zistí, či vám nehrozí práve tehotenská cukrovka. U nás sa robí tzv. orálny glukózový tolerančný test v 24. týždni gravidity.

Ak zistíte, že máte gestačný diabetes, je potrebné upraviť stravovanie a zabezpečiť špeciálnu diétu, ktorú odporučí lekár.

Vývoj vášho dieťaťa v 7. týždni tehotenstva

Vaše dieťa je teraz asi 12 mm dlhé. Vyvíja sa tráviaci trakt a začínajú sa tvoriť dýchacie cesty, z ktorých vzniknú pľúca. Nárast hlavičky trochu predbieha ostatné časti. Bunky v mozgu sa rozdeľujú na „okrsky“, ktoré budú mať v budúcnosti odlišné funkcie. Vznikajú základy pohlavných orgánov, svalov, nervov a krvotvorné tkanivo. Ruky a nohy začínajú mať rozoznateľný tvar. Tvoria sa základy očí, úst a nosa, na ktorom začínajú byť definované nozdry. Tým, ako sa tvorí svalové tkanivo, objavujú sa trhavé pohyby končatín, ale prvé pohyby dieťaťa ešte cítiť nemôžete.

Páči sa vám tento článok?

Potom si nenechajte ujsť informácie o ďalších týždňoch tehotenstva. Budeme vám ich pravidelne posielať, stačí aby ste zadala svoj e-mail.

Ako môžete dieťatku pomôcť k zdraviu

Živiny, ktoré vaše dieťa dostáva v priebehu tehotenstva a počas prvých troch rokov života, ovplyvnia to, ako budú jeho bunky naprogramované pre ďalší život. Tieto poznatky tvoria základ nutričného programovania v ranom veku a vy ho môžete využiť na zabezpečenie zdravej budúcnosti vášho dieťaťa.

Váš sprievodca tehotenstvom

Majte informácie o vývoji vášho bábätka vždy poruke s našou aplikáciou Nutrimimi .