Materské mlieko: Unikátna kombinácia oligosacharidov a prospešných látok

  • Zloženie materského mlieka a jeho vplyv na zdravie sú našou inšpiráciou na podporu dojčenia a vývoj inovácií v detskej výžive. 
  • Objav kombinácie oligosacharidov a prospešných látok prináša nová očakávania vo svete detskej výživy, je totiž vedecky dokázané, že 70 % buniek imunitného systému sa nachádza práve v črevách.

Oligosacharidy – o akú ingredienciu sa jedná?

Treťou najvýznamnejšou zložkou materského mlieka sú oligosacharidy (galaktooligosacharidy – GOS),  a zjednodušene povedané sú vhodnou „stravou“ pre „priateľské“ baktérie v črevách.  Vytvárajú priaznivé podmienky pre rast zdraviu prospešných baktérií a naopak brzdia rast tých škodlivých.

Prospešné látky – ktoré to sú, a prečo by nás mali zaujímať?

Vedci zisťujú, že priateľské baktérie, ktoré sa človek snaží prijímať v potrave pre ich pozitívny vplyv na zdravie, nie sú samy o sebe také prínosné. Potrebné sú i prospešné látky, ktoré vznikajú v priebehu procesu ich metabolizmu. Ide konkrétne o:

  1. Mastné kyseliny s krátkym reťazcom - vyživujú črevnej steny
  2. Enzým laktáza - pomáha štiepiť laktózu z mlieka
  3. Kyselina mliečna - podstatná pre tráviaci systém
  4. Navyše sa znižuje PH v črevách (vhodné prostredie pre množenie prospešných baktérií a bráni vzniku patogénov)

Pojmy v kocke

  • Živé priateľské/prospešné baktérie (obzvlášť baktérie mliečneho kvasenia) majú okrem iného pozitívny účinok na črevnú mikroflóru. Môžeme ich nájsť v niektorých potravinách, napríklad v jogurte.
  • Oligosacharidy – výživa pre priateľské baktérie. Jedná sa o typ rozpustnej vlákniny, ktorá podporuje množenie priateľských baktérii v črevách.
  • Prospešné látky – výsledok práce priateľských baktérií počas metabolického procesu a zvyšné časti buniek prospešných baktérií.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x