Starostlivosť o zaparený zadoček dieťaťa

Ako sa správne starať o zaparený zadoček? Dôležitý je výber správnej detskej kozmetiky a správna rutina pri prebaľovaní. Prečítajte si naše tipy.

Baby's feet. Little child wearing white bodysuit and diaper. Cozy morning bedtime at home.

K zapareniu zadočka dochádza pôsobením zvyškov stolice na koži v teplom prostredí pod plienkami. Koža sčervenie, svrbí a bolí. Zapareniny môžu vzniknúť v celej oblasti krytej plienkami: zadok, triesla, prirodzenie, podbruško.

Tipy na starostlivosť o zaparený zadoček

  • Často dieťa prebaľujte, nenechávajte ho dlho v mokrých plienkach.

  • Po každej stolici jemne, ale dôkladne umyte zadoček vodou a osušte. (Praktickou pomôckou na očistenie zadočku na prechádzke a na cestách sú vlhčené obrúsky.)

  • Pred zabalením do čistej plienky ošetrite zadoček tenkou vrstvou ochrannej masti. Môžete si vybrať – napr. Bepanthen masť, masť pripravenú v lekárni či iné. Výberu venujte veľkú pozornosť!

Na čo si dať pozor pri výbere krému na zadoček

Pre dennú starostlivosť o zadoček je dôležité, aby aplikovaná masť neobsahovala alergizujúce látky – konzervačné látky, parfumy. Masti so zinkom alebo dezinfekčnými prísadami používame predovšetkým pri liečbe už poškodenej pokožky, preto na každodennú preventívnu starostlivosť o zadoček dieťatka sú vhodnejšie prípravky bez zinku a alergizujúcich prísad.

Čo robiť so zapareninami

Môže sa stať, že aj pri starostlivom ošetrovaní zadočku dôjde k vytvoreniu mokvavých ložísk - zaparenín. V takejto situácii nechajte zadoček voľne vetrať, mokvavé miesta môžete ošetriť genciánovou violeťou a následne použiť liečebné masti. Poradiť sa s lekárom je namieste. K podráždeniu zadočku môže prispieť aj novo zaradená potravina do jedálneho lístka dieťatka.

Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x