Na cestách s deťmi - zoznam vecí na dovolenku

Urobte si z dovolenky z deťmi pri mori pohodový nezabudnuteľný výlet. Plánujte a pred odchodom si zostavte zoznam všetkého, čo je potrebné si zabaliť.

886928040

Základná výbava

 • Cestovná lekárnička: Skontrolujte vašu cestovnú lekárničku, v ktorej by mal byť teplomer, lyžička, lieky proti cestovnej nevoľnosti, lieky proti bolesti a horúčke, lieky proti hnačke alebo zápche, kvapky do nosa a do ucha, očné kvapky, pinzeta (na odstránenie triesok a pod), lieky proti alergii a gél po uštipnutí hmyzom, panthenol na upokojenie pokožky po slnení, obväzy, náplasti a dezinfekčný prípravok.

 • Repelent proti hmyzu

 • Opaľovacie krémy: Pre malé deti voľte vždy s vyšším faktorom, pre dojčatá ideálne 50+.

 • Vlhčené obrúsky

 • Kartička poistenca a všetky doklady

Do auta

 • Oblečenie na prezlečenie

 • Jednorazové plienky, pokiaľ ich dieťa ešte potrebuje

 • Malý vankúšik a deku

 • Igelitové vrecká

Dobroty a zábava

Pripravte dieťaťu na cestu malé občerstvenie, aby nemalo prázdny žalúdok, čo prispieva k nevoľnosti. Vhodné sú celozrnné tyčinky, detské sušienky, nakrájaná mrkva či iná zelenina a ovocie (prednosť dajte tvrdším druhom). Alebo tiež ovocné, zeleninové a masozeleninové príkrmy (ohrejú vám ich na benzínovej pumpe).

POZOR:

Jedlo nebaľte do alobalu, ktorý tepelne izoluje a potraviny sa tak môžu rýchlejšie pokaziť, dajte prednosť plastovým krabičkám. Ak veziete príkrmy, uskladnite ich v priestore, kde nedôjde k poškodeniu (nárazu), ktorý by mohol porušiť vákuum a sterilitu výrobku. Dbajte tiež na to, aby neboli vystavené priamemu slnečnému svetlu.

 • Dojčenské mlieko: Ak dieťa kŕmite dojčenským mliekom, majte v termoske pripravenú teplú prevarenú vodu, aby ste mohli mlieko kedykoľvek pripraviť čerstvé. Nezabudnite, že pripravené mlieko treba skonzumovať do 2 hodín. 

 • Tekutiny: Pitný režim nepodceňujte, dieťa by počas jazdy malo mať k dispozícii fľašu s vodou alebo nariedené detské džúsy, aby nebolo dehydrované.

 • Hračky: Väčším deťom pribaľte hračky alebo hry, ktoré ich zabavia.

TIP

Ak dojčíte, robte pravidelné zastávky a dieťa nadojčite. U malých detí (do pol roka) zastavujte každú polhodinu alebo hodinu.

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x