Pozor! Aj z jedlej huby sa môže stať jedovatá
Aj jedlé huby sa môžu zmeniť v nebezpečnú surovinu. Pri ich zaparení alebo hnití sa totiž aj v inak jedlých hubách môžu objaviť toxické látky, ktoré majú neblahý vplyv na naše zdravie. Preto by sme náležitú pozornosť nemali venovať len spracovaniu húb, ale aj ich uskladneniu.
Prejavy otravy hubami
Inkubačná doba
Otrava hubami sa môže prejaviť buď bezprostredne po konzumácii alebo až po dlhšom čase, a to aj na druhý deň. Spravidla najviac nebezpečné huby (napríklad Muchotrávka zelená alebo Vláknica patouillardová a ďalšie životu nebezpečné huby), vyvolávajú príznaky otravy za šesť, desať a viac hodín alebo dokonca aj za deň či ešte neskôr po ich konzumácii.
Pri otrave hubami je charakteristické postihnutie niektorých orgánových systémov. Sú huby, ktoré postihujú len tráviace ústrojenstvo, s prejavmi vracania a hnačiek, iné zase poškodzujú pečeň alebo obličky.
Prvá pomoc pri otrave hubami
Ak dieťa spontánne nezvracia, pokúsime sa zvracanie navodiť.
Okamžite vyhľadať lekársku pomoc, kde sa vykonajú ďalšie opatrenia. Pri podozrení na otravu hubami sa obsah tráviaceho traktu okamžite posiela na mykologické vyšetrenie, aby bolo možné čo najrýchlejšie určiť pôvodcu otravy a tým určiť ďalší spôsob liečby intoxikovaného dieťaťa.
Ak máte k dispozícii huby, ktoré ste konzumovali, alebo sú k dispozícii zvratky dieťaťa s nestráveným zvyškom húb, vezmite ich so sebou.
Prognóza otravy hubami
Je daná charakterom a množstvom požitej nejedlej huby. Dieťa sa môže úplne uzdraviť, ale môže aj zomrieť, a to aj pri maximálnej lekárskej starostlivosti. Čím skôr je dieťa dopravené k lekárovi, tým väčšiu má nádej na uzdravenie. Najjedovatejšie huby sú však veľmi zákerné práve v tom, že sa otrava prejaví až dlho po ich konzumácii.
Ak sa vaša rodina venuje hubárčeniu, učte deti huby rozlišovať už od ranného detstva. Deti by tiež mali dodržiavať zásadu, že huby ani iné lesné plody, ktoré nepoznajú, sa nesmú ochutnávať.Prečitajte si aj dalšie články o prvej pomoci detí.