Ako spoznám kontrakcie? Poslíčkovia intenzitu nestupňujú

Pár týždňov pred pôrodom, zvyčajne 2 - 3, môžete pocítiť jemné kontrakcie a bolesť. Ako rozlíšiť kontrakcie pred pôrodom od falošných, tzv. poslíčkov?

Pregnantwoman lying ill in bed with contractions

Kontrakcie alebo poslíčkovia?

Pôrod zvyčajne začína sťahmi maternice (kontrakciami). Kedy ja jedná iba o planý poplach a kedy sa už skutočne bábätko chystá na svet?

Kontrakcie pred pôrodom:

 • ich intenzita sa postupne zvyšuje,

 • odstupy medzi nimi sa skracujú,

 • trvajú zhruba 30 - 40 sekúnd,

 • spočiatku bývajú asi štyri za hodinu,

 • často ich sprevádza bolesť v chrbte alebo bolesť vystreľujúca do slabín či stehien,

 • niekedy bývajú bolesti popisované ako bolesti pri silnej menštruácii,

 • trvanie kontrakcií sa postupne predlžuje a prestávky medzi nimi sa skracujú.

Poslíčkovia:

 • ich intenzita sa nemení,

 • sú nepravidelné,

 • môžu sa objavovať aj 2 - 3 týždne pred termínom pôrodu,

 • sťahy žena môže vnímať pomerne bolestivo, ale ešte skutočným začiatkom pôrodu nie sú.

Ako ich od seba jednoducho odlíšiť?

Rozlíšiť, či ide o začiatok pôrodu, alebo poslíčkov, môže pomôcť pobyt v teplej vode. Pokiaľ ide o pôrod, často sťahy zosilnejú, poslíčkov naopak ustanú. S konečnou platnosťou možno poslíčkov od začiatku pôrodu rozlíšiť len podľa vaginálneho vyšetrenia, kedy nedochádza k otvárania hrdla maternice. Preto by tehotná žena pri pochybnostiach mala odísť na vyšetrenie do pôrodnice.

Mohlo by vás zaujímať: Príznaky pôrodu - kedy ísť do pôrodnice

Související články

Zjistěte více o mateřství

mom and baby

Spojte sa s našou poradňou odborníkov

Potrebujete radu? Spojte sa s nami. Pomôžeme vám s otázkami týkajúcich sa tehotenstva, materstva, rodičovstva alebo výživy detí.

Na vaše otázky sme pripravení odpovedať každý všedný deň od 8:30 do 16:00.

Dôležité upozornenie

Pre výživu novorodencov a dojčiat je najprirodzenejšou a najvýhodnejšou stravou, zastúpením a kvalitou živín, materské mlieko. Dojčenská výživa by mala byť používaná len na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy ľudí, farmacie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Svetová zdravotnícka organizácia doporučuje výhradné dojčenie do 6 mesiacov veku dieťaťa, a pokiaľ je to možné, pokračovat v dojčení až do dvoch rokov veku dieťaťa. Vždy majte na pamäti, že rozhodnutie prestať dojčiť môže byť nevratné. Prechod na dojčenskú výživu má i zvýšené finančné a sociálne dopady oproti dojčeniu. Pre zdravie dojčaťa je důležité dôsledne dodržiavať doporučený postup prípravy, dávkovanie a použitie dojčenskej výživy uvedený na obale. Spôsob použitia a ďalšie informácie na obaloch. Batoľacie mlieka, príkrmy, kaše a sušienky majú byť iba súčasťou zmiešanej a vyváženej stravy. Potraviny pre zvláštnu výživu. 

x