Príznaky pôrodu

Existuje niekoľko príznakov, ktoré vás uistia, že je už čas ísť do nemocnice. Je to napríklad odtok plodovej vody alebo pravidelné kontrakcie. Ako prebiehajú?

Nastávajúca mamička by mala bez otáľania ísť do pôrodnice:

  • ak nastúpia pravidelné kontrakcie po 10-15 minútach,

  • ak odtečie plodová voda alebo ak má na odtok plodové vody podozrenie,

  • ak zle cíti pohyby plodu alebo sú pohyby plodu bolestivé alebo nezvyčajne intenzívne ,

  • ak začne krvácať (niekedy sa môže objaviť zašpinenie po vyšetrovania alebo po pohlavnom styku, čo nemusí znamenať nič zlé; akékoľvek krvácanie jasnou krvou však môže signalizovať veľmi vážny problém).

Kontrakcie

Ak sú kontrakcie po 10-15 minútach, mala by nastávajúca mamička radšej odísť do pôrodnice. Sťah maternice trvá približne pol minúty a býva často sprevádzaný pocitmi tupého tlaku v dolnej polovici brucha alebo bolesťami v krížoch.  Ako spoznám kontrakcie?

Odtok plodovej vody

Časť pôrodov (20-30%) začína tým, že bez prítomnosti kontrakcií odtečie plodová voda:

  • odtok plodovej vody môže byť náhly , zrazu odtečie pomerne veľké množstvo tekutiny,

  • plodová voda môže odtekať aj postupne v menšom množstve,

  • plodová voda je číra, sfarbenie plodovej vody dozelena alebo s prímesou krvi môžu signalizovať problémy,

  • odtok plodovej vody nemusí byť sprevádzaný kontrakciami.

Pozor!

Už len pri podozrení na odtok plodovej vody vyhľadajte odbornú pomoc . Preukázaný odtok plodovej vody je jednoznačným dôvodom na prijatie do nemocnice, bez ohľadu na to, v ktorom týždni tehotenstva sa žena nachádza. Tehotná žena i jej plod môžu byť totiž ohrozené niektorými pôrodníckym komplikáciami, predovšetkým infekciami.

Výtok z pošvy

To, že sa v tehotenstve objaví masívnejší výtok z pošvy, ešte nemusí vždy znamenať, že ide o odtok plodovej vody . Môže ísť o normálny tehotenský výtok, ktorý je koncom tehotenstva hojnejší, o únik malého množstva moču alebo o zápalový výtok. Tehotná žena však má len obmedzené možnosti, ako tieto varianty od seba rozlíšiť.

Odchod hlienovej zátky

Odchod hlienovej zátky môže byť tiež signálom, že sa blíži čas pôrodu. Prejaví sa ako prítomnosť hustého hlienu, niekedy aj s malou prímesou krvi, na vložke či spodnej bielizni. Ak však nenastúpia kontrakcie, nie je to samo o sebe považované za začiatok pôrodu.

Mohlo by vás zaujímať:  Ako prebieha príjem do pôrodnice pred pôrodom?