Časté cmúľanie má vplyv na výslovnosť
V druhom roku života sa snažte cumlík obmedzovať len na noc. Je totiž rozdiel, či má dieťa cumlík v ústach len na chvíľu pred spaním, alebo či ho cmúľa celý deň. Pri nepretržitom cmúľaní hrozí riziko, že mäkké detské kosti sa začnú prispôsobovať tvaru cumlíka. Môžu vzniknúť aj odlišnosti v postavení zubov alebo nesprávna poloha jazyka v pokoji, ktorá sa často podieľa na zlej výslovnosti sykaviek (c, s, z, š, č, ž) i ďalších hlások.
Aby ste tomu predišli, cumlík by mal mať správnu veľkosť, ale aj tvar. Viac ako kruhový prierez sa osvedčil užší obdĺžnik, kde obe čeľuste dosadajú na rovnú líniu dlhšej strany obdĺžnika.
Ako s cumlíkom skončiť
Snažte sa od samého začiatku brať cumlík len ako krátkodobé riešenie a pripravujte dieťa na to, že sa s ním raz bude musieť rozlúčiť. Urobte to však citlivo, aby dieťa nebolo smutné a nepociťovalo krivdu, že mu ho beriete.
Osvedčené rituály ako odnaučiť dieťa od cumlíka
Existujú rodičovské rituály, ktoré zabrali u iných detí, tak ich vysúšajte.
1. Cumlík môžete nechať náhle zmiznúť (skryte ho niekam, kde ho nenájdete ani vy) a dieťa niekoľko dní zabávajte tak, aby si naň nespomenulo.
2. Niektoré deti svoj cumlík „darujú“ mladšiemu súrodencovi, iné ho dajú nejakému zvieratku .
3. Cumlík môžete vymeniť za vianočný darček . Pod stromčekom nechá vaše dieťa cumlík a nájde tam za to vytúžený darček od Ježiška.
4. Ak cestujete na dovolenku , môžete túto príležitosť využiť na "zabudnutie" cumlíka doma . Samozrejme ho ale majte pre istotu pri sebe, aby ste náhodou nezažili veľmi uplakanú dovolenku.