Očkovanie proti žltačke typu A
Očkovanie proti žltačke typu A
 L. Truhlářová L. Truhlářová
3 minúty čítania

Aké sú dostupné vakcíny pre očkovanie proti hepatitíde typy A? V akom prípade by sa malo očkovanie odložiť? Ako zistíme, že člen rodiny má žltačku?

Do obľúbených

Očkovanie proti žltačke typu A

 L. Truhlářová L. Truhlářová
3 minúty čítania

Aké sú dostupné vakcíny pre očkovanie proti hepatitíde typy A? V akom prípade by sa malo očkovanie odložiť? Ako zistíme, že člen rodiny má žltačku?

Do obľúbených

Žltačkou typu A sa ročne nakazí na celom svete 1,5 milióna ľudí. Najčastejšie skonzumovaním kontaminovaného jedla alebo pitia. Infikované môže byť ovocie, zelenina, ale aj kocka ľadu, ak bola vyrobená z nakazenej vody. Obzvlášť opatrní by sme mali byť v prípade, že sa chystáme za exotikou, napríklad do južnej oblasti Ázie, Južnej Ameriky, Afriky alebo Indonézie. V týchto oblastiach je hygienická úroveň nižšia a taktiež počet infikovaných ľudí je podstatne vyšší ako u nás. 

Ani doma nie sme úplne v bezpečí

Hepatitídu A si totiž môžeme odniesť napríklad z verejných záchodov. Najmä deti si občas zabudnú po použití toalety umyť ruky a infekcia sa tak môže bez problémov šíriť ďalej.

Príznaky hepatitídy typu A 

Vírusová žltačka typu A sa prejavuje:

 • horúčkami
 • zažltnutím kože, 
 • nechutenstvom, 
 • teplotami, 
 • zvracaním
 • stmavnutím moču a svetlou stolicou. 

Nemusia sa však vyskytnúť všetky príznaky. U niekoho sa hepatitída A prejaví napríklad len únavou alebo sa vôbec žiadne príznaky nedostavia.

Najmä deti ochorenie lepšie zvládajú. To ale neznamená, že vírus nemôžu prenášať na ostatných. U bezpríznakových prenášačov vírusu hepatitídy A je tak nebezpečenstvo prenosu ešte vyššie, pretože chorý ani nevie o tom, že sa nakazil. Chorý človek je pritom infekčný už 1 - 2 týždne pred objavením prvých príznakov choroby.

Liečba 

Ochorenie sa spravidla vylieči, nezanecháva trvalé následky. Liečba však môže byť časovo, psychicky a fyzicky náročná. V niektorých prípadoch môže vyžadovať aj dlhú hospitalizáciu a izoláciu. Inkubačná doba hepatitídy A býva od 15 do 50 dní.

Očkovanie proti žltačke typu A

V Slovenskej republike je registrovaných 5 vakcín proti hepatitíde A:

 • Avaxim 160 (nie je v súčasnosti dostupná),
 • Havrix 720 Junior,
 • Havrix 1440,
 • Twinrix Adult,
 • Twinrix Paediatric.

Vakcíny Twinrix sú súčasne proti hepatitíde typu B (očkovanie proti hepatitíde B je obsiahnuté v povinnej hexavakcíne Infanrix Hexa).

Očkovacia schéma

Vakcíny Havrix Junior a Twinrix Paediatric sú určené pre deti od 1 do 15 rokov, vakcína Avaxim pre deti od 2 rokov.

Vakcínou Havrix sa očkuje jednou dávkou, a to najmenej 2 týždne pred možným stretnutím s vírusom hepatitídy A (cesta do zahraničia ...). Ak je to možné, je lepšie dodržať interval 4 týždňov pred touto expozíciou. Ďalej sa odporúča podať posilňujúcu dávku v čase 6 - 12 mesiacov po prvej dávke.

Vakcína Twinrix má odlišnú schému očkovania. Očkuje sa troma dávkami vakcíny, druhá mesiac po prvej dávke a tretia pol roka po prvej dávke.

Nebolo zatiaľ pevne stanovené, či je u vakcín proti hepatitíde A nutné preočkovanie. Najnovšie štúdie však preukázali, že protilátky proti vírusu hepatitíde A pretrvávajú 21 - 27 rokov, preto posilňujúca dávka po 10 rokoch nie je potrebná.

V akom prípade očkovanie odložiť?

Očkovanie sa musí odložiť v prípade akútneho horúčkovitého ochorenia. Vakcíny proti hepatitíde A obsahujú stopové množstvo neomycínu a ďalšie pomocné látky, preto sa nesmie očkovať, ak má človek na tieto látky alergiu.

Očkovanie v tehotenstve a pri dojčení

Očkovanie proti hepatitíde A sa v tehotenstve neodporúča, pretože nie je dostatok klinických údajov o vplyve očkovania na plod či matku. Predpokladá sa však, že riziko očkovania je zanedbateľné, pretože tieto vakcíny patria medzi tzv. inaktivované (patogény, ktoré sa nachádzajú vo vakcíne, sú „usmrtené“).

Pre očkovanie dojčiacich žien nie sú rovnako dostupné údaje, neboli doposiaľ robené žiadne odpovedajúce štúdie. Očkovanie dojčiacich žien je preto nutné rovnako starostlivo zvážiť a očkovať len v prípade nutnosti.

Aké môžu byť nežiaduce účinky očkovania?

Miestne príznaky:

 • opuch,

 • začervenanie,

  Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
  Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
  Přidejte s k nám!
 • bolestivosť v mieste vpichu.

Celkové príznaky:

 • únava,

 • bolesť hlavy,

 • nevoľnosť.

Všetky tieto nežiaduce účinky očkovania však sami do niekoľkých dní vymiznú.


Pre zistenie vakcín, ktoré sa aktuálne používajú sa pozrite na web úradu verejného zdravotníctva slovenskej republiky.

Pomohol vám článok?
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Zdravie batoľaťa
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa