Mýty a fakty o koronavíruse COVID-19
Mýty a fakty o koronavíruse COVID-19
5 minút čítania

V súvislosti s pandémiou koronavírusu COVID-19 koluje mnoho mýtov a neoverených informácií. Pripravili sme pre vás stručný zoznam najčastejších mýtov, ktoré uvádzame na správnu mieru.


Do obľúbených

Mýty a fakty o koronavíruse COVID-19

5 minút čítania

V súvislosti s pandémiou koronavírusu COVID-19 koluje mnoho mýtov a neoverených informácií. Pripravili sme pre vás stručný zoznam najčastejších mýtov, ktoré uvádzame na správnu mieru.


Do obľúbených

MÝTUS: KORONAVÍRUS NEPREŽIJE V HORÚCEJ A VLHKEJ KLÍME.

FAKT: Bohužiaľ, podľa doterajších zistení sa koronavírus prenáša všade, aj na miestach, kde je teplé a vlhké počasie. Preto je dôležité dodržiavať pravidlo ROR: rúško/odstup/ruky. RUKY: Pravidelne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom alebo používajte dezinfekciu. RÚŠKA: Pri pohybe v uzavretých priestoroch s vyššou koncentráciou osôb je najúčinnejšou prevenciou nosiť rúško. Pri nosení rúšok sa riaďte aktuálnymi platnými opatreniami. ODSTUP: Dodržiavajte bezpečné rozostupy aspoň 2 metre od ostatných osôb.

MÝTUS: CHLADNÉ POČASIE ELIMINUJE KORONAVÍRUS.

FAKT: Ľudské telo, kde vírus prosperuje, má teplotu od 36,5 °C do 37 °C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu počasia. Tým pádom chladné počasie neeliminuje koronavírus. Aby ste ochránili seba aj vaše dieťa, dodržiavajte pravidlá ROR.

MÝTUS: KÚPANIE DIEŤAŤA V HORÚCEJ VANI OCHRÁNÍ DIEŤA PRED INFEKCIOU KORONAVÍRUSOM.

FAKT: Kúpanie vašich najmenších v horúcej vani ich neochráni pred nakazením sa koronavírusom. Ich telesná teplota zostáva od 36,5 °C do 37 °C bez ohľadu na teplotu vody vo vani alebo sprche. Buďte tiež opatrní, pretože veľmi horúca voda môže vašim deťom ublížiť.

MÝTUS: KORONAVÍRUS MÔŽE BYŤ PRENÁŠANÝ UŠTIPNUTÍM KOMÁROM

FAKT: Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by koronavírus prenášali komáre. Koronavírus je respiračný vírus, ktorý sa šíri primárne prostredníctvom kvapôčok, keď infikovaný človek kýcha alebo kašle, alebo cez kvapôčky slín, či kvapôčok z nosa. Najlepším spôsobom, ako ochrániť seba a svoje deti, je dodržiavanie pravidla ROR.

MÝTUS: TEPLOMER DOKÁŽE ODHALIŤ, ČI JE DIEŤA INFIKOVANÉ KORONAVÍRUSOM

FAKT: Teplomery sú užitočné pri určovaní teploty u detí, či už pri infekcii koronavírusom alebo z iných dôvodov. Nedokážu však určiť, či je dieťa nakazené, pokiaľ nemajú teplotu. Je to preto, že deti obvykle teplotu nemajú, alebo trvá 2-10 dní, než sa u ľudí infikovaných koronavírusom prejavia vysoké teploty.

MÝTUS: VYPLACHOVANIE NOSA DIEŤAŤA SOLNÝM ROZTOKOM HO POMÔŽE OCHRÁNIŤ PROTI INFEKCII KORONAVÍRUSOM

FAKT: Neexistuje dôkaz o tom, že by pravidelné preplachovanie nosa soľným roztokom chránilo pred respiračnými infekciami, ako je koronavírus. Pravidelné vyplachovanie nosa však môže pomôcť k zotaveniu pri bežnom nachladnutí.

MÝTUS: MLADÍ ĽUDIA SA NEMÔŽU NAKAZIŤ KORONAVÍRUSOM

FAKT: Koronavírus postihuje všetky vekové kategórie. Staršie osoby a osoby s už existujúcimi zdravotnými problémami (napr. astma, cukrovka, srdcové ochorenia) sú viac náchylné k ťažkému priebehu ochorenia koronavírusom.


MÝTUS: ANTIBIOTIKÁ SÚ PREVENCIA A DOKÁŽU KORONAVÍRUS LIEČIŤ

FAKT: Antibiotiká nefungujú proti vírusom. Preto by antibiotiká nemali byť používané ako prevencia alebo liečba pri infekcii koronavírusom. Pokiaľ je však človek hospitalizovaný, môže byť liečený antibiotikami kvôli možným pridruženým infekciám bakteriálneho pôvodu.

MÝTUS: LIEKY NA TERAPIU KORONAVÍRUSOVEJ INFEKCIE UŽ BOLI VYNÁJDENÉ.

FAKT: Bohužiaľ, zatiaľ neexistuje konkrétny liek, ktorý by dokázal koronavírusu predísť alebo ho vyliečiť. Momentálne pracuje na výskume a vývoji vakcíny a liečby mnoho inštitúcií po celom svete, ale zatiaľ žiadna z nich nemá platné schválenie. Najlepší spôsob, ako poraziť vírus je vašimi vlastnými protilátkami a iba tí, ktorí majú ťažký priebeh ochorenia, by mali byť hospitalizovaní v nemocnici.

MÝTUS: VAKCÍNA PROTI PNEUMÓNII VÁS OCHRÁNI PRED KORONAVÍRUSOM

FAKT: Vakcíny proti zápalu pľúc, ako napr. pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B, nedokážu telo ochrániť pred koronavírusom. Napriek tomu, že vakcíny nie sú efektívne proti COVID-19, očkovanie proti respiračným ochoreniam je veľmi odporúčané na ochranu zdravia vás aj vašich najmenších. Vírus je nový a odlišný, a preto potrebuje vlastnú vakcínu. Výskumníci po celom svete sa snažia vakcínu vyvinúť, ale momentálne ešte nie je k dispozícii.

MÝTUS: SUŠIČKY NA RUKY DOKÁŽU ELIMINOVAŤ KORONAVÍRUS 

FAKT: Sušiče rúk sú absolútne neefektívne pri eliminácii koronavírusu. Najlepší spôsob, ako ochrániť seba aj vaše dieťa je dodržiavaním pravidla ROR.

MÝTUS: ULTRAFIALOVÉ DEZINFEKČNÉ LAMPY ZABÍJAJÚ KORONAVÍRUS.

FAKT: UV lampy by sa nemali používať pri dezinfekcii detských rúk alebo pokožky, pretože UV žiarenie môže spôsobiť podráždenie kože.

MÝTUS: NASTRIEKANIE ALKOHOLU ČI CHLÓRU NA CELÉ TELO ZABÍJA KORONAVÍRUS

FAKT: Nastriekanie alkoholu alebo chlóru na detské telo je nesmierne nebezpečné a môže koži uškodiť. Táto metóda ani nepomôže zneškodniť vírusy, pokiaľ sú už v tele. Alkohol a chlór sú efektívne pri dezinfekcii povrchov, ale musia sa používať správne.

MÝTUS: KONZUMÁCIA CESNAKU JE PREVENCIOU PROTI INFEKCII KORONAVÍRUSOM.

FAKT: Cesnak je zdravý a má aj antimikrobiálne vlastnosti. Neexistuje však dôkaz o tom, že by konzumácia cesnaku chránila ľudí pred koronavírusom.


BUĎTE OPATRNÍ, INFORMUJTE SA A DODRŽIAVAJTE ODPORÚČANIA LEKÁRA! 

Je veľmi dôležité, aby ste boli informovaní o najnovších informáciách ohľadom koronavírusu, ktoré sú dostupné na stránkach Úradu verejného zdravotníctva SR. Prosíme, pravidelne tieto stránky navštevujte. Vždy dbajte na dôveryhodný zdroj. Tieto informácie neslúžia ako náhrada odborného lekárskeho odporúčania. Pokiaľ máte otázky alebo obavy, prosíme, kontaktujte svojho lekára.


Zadejte svůj e-mail a dostaňte z Nutriklubu víc!
Získajte cenné rady od našich odborníkov a množstvo ďalších výhod!
Přidejte s k nám!


Pomohol vám článok?
Podobné témy
Koronavírus (COVID-19)
Zdieľajte článok s priateľmi
Do obľúbených
Podobné témy
Koronavírus (COVID-19)
Podobné články
Nutriklub stále rastie.
Ďakujeme vám za dôveru.
Chcem sa zaregistrovať
20+
Odborníkov sa zapojilo do tvorby obsahu
45 000+
Spokojných mamičiek a oteckov
350+
Článkov
od odborníkov
25 000+
Zodpovedaných otázok v našej poradni
Chcem sa zaregistrovať
Online poradňa